WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA
W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE
WIELKI PIĄTEK W KOŚCIELE NA ZGODZIE:
Kościół jest dzisiaj otwarty do prywatnej modlitwy dla wiernych od 8:00 - 14:00
Zapraszamy na dzisiejsze transmisje:
9:00 Uroczysta liturgia 'Ciemnej jutrzni'
12:00 Modlitwa Anioł Pański...
14:15 Droga Krzyżowa i nowenna do Bożego Miłosierdzia
18:00 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
20:30 Adoracja Chrystusa w Bożym Grobie
PAMIĘTAJMY!
DZIŚ obowiązuje post ścisły: tzn. dorośli 18-60 lat spożywają w tym dniu tylko 1 bezmięsny posiłek, natomiast wszyscy pozostali zachowują wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w czasie posiłków przez cały dzień
WIELKI CZWARTEK NA ZGODZIE
Drodzy parafianie, dziękujemy Wam że jesteście z nami i trwacie przy Bogu!
W ten szczególny dzień dziękujemy Wam za wszystkie gesty przyjaźni i oznaki waszej głębokiej wiary w Boga, która jest dla nas kapłanów budująca!
Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają o swojej parafii także w wymiarze materialnym i dziękujemy za wszystkie ofiary przesłane na konto parafii.
Chcemy Wam pomóc w przeżyciu Świąt Wielkanocnych w tych szczególnych warunkach, stąd wszystkie nasze inicjatywy duszpasterskie, które możemy przeprowadzić w warunkach kwarantanny za pomącą łączy internetowych. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniach Wielkiego tygodnia poprzez nasz kanał https://www.youtube.com/channel/UCGvPg4_uaYRqXpFDRvoPJUg.
WIELKI CZWARTEK W NASZYM KOŚCIELE:
W kościele św. Józefa na Zgodzie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, kościół jest otwarty do prywatnej modlitwy dla wiernych do godz. 16:00
Zapraszamy na dzisiejsze transmisje:
12:00 Modlitwa Anioł Pański...
15:00 Nabożeństwo pokutne
17:30 Nieszpory wielkoczwartkowe
18:00 MSZA śW. WIECZERZY PAŃSKIEJ
20:30 Adoracja Chrystusa w ciemnicy
ŻYCZYMY WAM DRODZY, ABY TEN CZAS BYŁ PRZEPEŁNIONY OBECNOŚCIĄ BOŻĄ, ABY W TEJ PRZEJMUJĄCEJ CISZY WIELKIEGO TYGODNIA W SPOSÓB SZCZEGÓLNY PRZEMAWIAŁO DO NAS SŁOWO BOŻE, BO W NIM PAN JEST OBECNY TAK JAK W EUCHARYSTII!
ODŁÓŻMY NASZE LUDZKIE ŚWIĄTECZNE PRZYZWYCZAJENIA I POZWÓLMY SIĘ BOGU PRZEPROWADZIĆ PRZEZ PUSTYNIĘ TYCH ŚWIĄTECZNYCH DNI DO OBIECANEJ ZIEMI WIARY! PRZYŁĄCZMY SIĘ DO SKONSTERNOWANYCH APOSTOŁÓW, KTÓRZY SZLI ZA JEZUSEM DO JEROZOLIMY MÓWIĄC: CHODŹMY I MY ABY UMRZEĆ Z NIM. /J 11,16/
NIECH TO BĘDĄ BYĆ MOŻE PIERWSZE NAPRAWDĘ TYLKO BOŻE ŚWIĘTA W NASZYM ŻYCIU!
NIECH W WIOSENNYM SŁOŃCU ROZKWITA NASZA WIARA!
POZWÓLMY SIĘ UKRZYŻOWAĆ Z CHRYSTUSEM, ABY RAZEM Z NIM ZMARTWYCHWSTAĆ DO NOWEGO ŻYCIA!
NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 5.04.2020
Niestety wszystkie celebracje w naszym kościele muszą odbywać się bez udziału wiernych. Codzienna transmisja na żywo z naszego kościoła na youtube: parafiazgoda. Zachęcamy wszystkich posiadających łącza internetowe do włączania się w liturgię i modlitwy w naszym kościele.
- Msze św. są odprawione o 8:00 i 11:00, o 15:00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia i Gorzkie żale
- 8:45 Modlitwa jutrzni
- 12:00 Anioł Pański
- 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
- 17:30 Nieszpory
- 18:00 Msza św.
- 20:30 Różaniec i Apel Jasnogórski
- 8:45 Modlitwa jutrzni
- 12:00 Anioł Pański
- 15:00 Nabożeństwo pokutne i Koronka do Bożego Miłosierdzia
- 17:30 Nieszpory
- 18:00 Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej
- 20:30 Adoracja Chrystusa w „Ciemnicy”
- obowiązuje post ścisły: tzn. dorośli 18-60 lat spożywają w tym dniu tylko 1 bezmięsny posiłek, natomiast wszyscy pozostali zachowują wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w czasie posiłków przez cały dzień
- 9:00 liturgia tzw. ciemnej jutrzni z godziną czytań
- 14:15 Droga Krzyżowa
- 18:00 Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej
- 20:30 Adoracja Chrystusa w Grobie i nowenna do Bożego Miłosierdzia
- zaleca się przedłużyć wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych aż do wieczora
- 9:00 liturgia tzw. ciemnej jutrzni z godziną czytań
-15:00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego
- 20:00 Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej – przygotować świece dla każdego
WSZYSTKIM PARAFIANOM ŻYCZYMY GŁĘBOKIEGO PRZEŻYCIA TRIDUUM PASCHALNEGO:
MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA NASZEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA
WIKTOR SKWORC
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI
Duchowe przeżycie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Słowo pasterskie Arcybiskupa Katowickiego.
Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Kochane Rodziny!
I. Wprowadzenie.
Przed nami Wielkanoc, szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na wprowadzone ograniczenia, liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Duchowe uczestnictwo w tych ceremoniach będzie jednak możliwe w naszych domowych wspólnotach dzięki rozmaitym formom transmisji. Zachęcam więc wszystkich diecezjan do przeżywania tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa za pośrednictwem mediów. Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią.
W swej głębokiej treści, Święta Wielkanocne każdemu z nas stwarzają możliwość doświadczenia osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, Dawcą miłości i pokoju. W paschalnych obchodach przeprowadza nas niczym nowy Mojżesz przez pustynię, która w okresie szerzącej się pandemii nabrała wyjątkowej symboliki. Także naszym udziałem obecnie stało się doświadczenie pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpienia i śmierci. Towarzyszy nam również osamotnienie, wynikające z konieczności ograniczenia relacji z szeroką pojętą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: „Pokój wam!” (J 20,19), „Nie bójcie się!” (Mt 28,10) W tych słowach odkrywamy motywację do wewnętrznej przemiany i wspólnych działań zmierzających do pokonania zagrożeń związanych z epidemią.
Zgodnie z tym, co już wcześniej Wam przekazałem, część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. Najważniejsza jest jednak Eucharystia – wielka tajemnica wiary. Podobnie jak uczniowie wędrujący do Emaus, Zmartwychwstałego Pana poznajemy po/przy łamaniu chleba (por. Łk 24,30–31). W tym kontekście uczestnictwo w Mszy św. staje się naszą powinnością. Zachęcam Was do odpowiedniego przygotowania się do udziału w Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem mediów. Niechaj przygotowanie to ma charakter wspólnotowy, rodzinny, w gronie osób najbliższych. Zatroszczcie się razem zarówno o zewnętrzne, jak i wewnętrzne wyciszenie; wzbudźcie intencje Waszej modlitwy oraz doskonały akt żalu na początku Eucharystii. Otwórzcie Wasze serca na działanie słowa Bożego i przyjęcie owoców duchowej Komunii z Jezusem Chrystusem. Pamiętajcie o możliwości duchowej Komunii z Chrystusem za każdym razem, kiedy z odpowiednio usposobionym sercem, będziecie uczestniczyli w Mszach św. transmitowanych.
Sprawując razem z Biskupami Pomocniczymi liturgię Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w naszej katowickiej archikatedrze, będę się modlił za całą wspólnotę naszego lokalnego Kościoła, za wszystkie rodziny, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego, szczególnie zaś za braci i siostry dotkniętych osamotnieniem, cierpieniem i chorobą. Pragnę się za Wami wstawiać w modlitwie i udzielić pasterskiego błogosławieństwa na dni przed nami, na ciągle jeszcze nieprzewidywalną przyszłość.
Przed nami Wielki Tydzień. Wierzymy, że w pasji Chrystusa wyraża się nie tylko zwycięska moc krzyża nad śmiercią i grzechem, ale przede wszystkim wypływa z niej nieskończona miłość do każdego człowieka; miłość, dzięki której nasz Pan wyprowadza dobro z trudnych, życiowych sytuacji. Uznając Bożą miłość wyrażoną w Chrystusowej męce i śmierci, zachęcam każdego z Was do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego. W tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Osobiste grzechy wyznamy w spowiedzi w późniejszym czasie; wtedy, kiedy tylko będzie to możliwe. Proszę Was i wzywam do pojednania się z bliźnimi, z wszystkimi bez wyjątku, aby pokój Chrystusa Zmartwychwstałego zamieszkał w Waszych sercach. Pamiętajmy, że miłosierdzie i przebaczenie prowadzi do radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia! (por. MV 2).
II. Duszpasterskie impulsy:
1. na Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7–23) Zachęcam Was do uczestniczenia w Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dzięki zaplanowanym transmisjom. Pamiętajcie o możliwości Komunii duchowej.
W liturgii tego dnia rezygnujemy z tradycyjnego obrzędu obmycia nóg. Ten gest upamiętnia postawę Pana Jezusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umywał stopy Apostołom. W ten sposób potwierdził, że prawdziwa miłość realizuje się w służbie bez granic. Obrzęd umycia nóg pociąga za sobą logikę daru z siebie, który doprowadził Chrystusa do przyjęcia największych cierpień i śmierci. Zapraszam każdego z Was do podjęcia w tym dniu uczynków miłosierdzia, które są dziełami miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy (KKK 2447). Postarajmy się o drobne „dzieło miłości” wobec osób najbliższych.
Spróbujcie znaleźć kilka minut ciszy, aby podziękować za eucharystyczną obecność Pana Jezusa. W tym dniu proszę was o modlitwę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań do służby Bożej w Kościele. Proszę o szczególną modlitwę wspierającą odpowiedzialną i teraz bardzo trudną posługę kapelanów szpitalnych. Pamiętajcie o waszych duszpasterzach i o alumnach Seminarium, pochodzących z waszych parafialnych wspólnot. Jeśli macie do dyspozycji ich numer telefonu czy adres mailowy, to może warto przesłać im krótki sygnał- znak wsparcia i modlitwy.
2. na Wielki Piątek
Wielki Piątek niech będzie dniem ciszy. To dzień postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii. Warto w tym dniu znaleźć czas, aby przed krzyżem przeprowadzić rachunek sumienia, tym bardziej, że nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnej spowiedzi. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Modlitwę przy stacjach może podać każdy z domowników, mówiąc o co prosi Pana. Możecie także wspólnie odmówić Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego, kończąc każde wezwanie słowami: „Przebite Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami”. Modlitwa ta stanie się dobrą okazją do adoracji krzyża w waszych domach. Ustawcie więc krzyż na odpowiednio przygotowanym stole, zapalcie przy nim świecę. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, a stół niech stanie się znakiem Waszej wzajemnej miłości i pokoju. Pojednajcie się z waszymi bliskimi, z każdym.
Zachęcam również do przeżycia wielkopiątkowej liturgii za pośrednictwem transmisji, w tym do modlitewnej jedności z papieżem Franciszkiem, podczas prowadzonego przez niego nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Watykanie.
3. na Wielką Sobotę
Przypominam, że w tym dniu w naszych parafialnych kościołach nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Proponuję, aby w tym roku wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci i odwrotnie, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomnijcie sobie przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie. Może warto z dziećmi przejrzeć fotografie z chrztu św. Liturgia chrzcielna jest bowiem bardzo ważnym elementem liturgii Wigilii Paschalnej. Proszę Was też o wspólne, rodzinne odmówienie w tym dniu, najlepiej przy zapalonej świecy – paschale, wyznania wiary, tej modlitwy, którą odmawiamy podczas niedzielnej Eucharystii (Credo). Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo”, zatrzymajcie się na chwilę ciszy, przyklęknijcie, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.
Zachęcam także do skorzystania z telewizyjnych, radiowych lub internetowych transmisji liturgii Wigilii Paschalnej, aby możliwie jak najgłębiej przeżyć Misterium Paschalne. Pamiętajcie o możliwości Komunii duchowej, poprzedzając ją zawsze wzbudzeniem doskonałego żalu. Odśpiewajcie wspólnie w rodzinie radosne paschalne „Alleluja”.
4. na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
Zachęcam Was do wspólnej modlitwy przed bardziej uroczystym niż zwykle śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Zachęcam do pobłogosławienia pokarmów, przygotowanych na stole do spożycia. Jeśli to możliwe, modlitwę błogosławieństwa niech poprowadzi ojciec jako głowa rodziny. Możecie skorzystać z obrzędu, udostępnionego już na internetowej stronie archidiecezji lub parafii. W modlitwie przy wielkanocnym stole o pamiętajcie wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie. Pamiętajcie o ofiarach panującej pandemii, powierzajcie ich miłosierdziu Pana, który jest Życiem i Zmartwychwstaniem.
Zachęcam Was do rodzinnego uczestniczenia w Mszy św. wielkanocnej za pośrednictwem mediów. W południe przyjmijmy w miarę możliwości papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi („Miastu i Światu”). W tym dniu przekażcie Waszym bliskim życzenia wielkanocne telefonicznie lub mailowo. Wedle możliwości przesyłajmy sobie pozdrowienia świąteczne – nieraz w bardzo pomysłowych formach – za pośrednictwem innych komunikatorów. Publikujmy je w mediach społecznościowych. Niech całą wirtualną rzeczywistość wypełni ta radosna wieść: „Jezus żyje! Pan prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!”. Pozdrawiajmy się paschalnym pozdrowieniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Bracia i Siostry! Drodzy Diecezjanie!
Jako pasterz archidiecezji katowickiej zapewniam Was o duchowej bliskości. Jestem z Wami w darze wstawienniczej modlitwy. Kiedy będę przewodniczył liturgii Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze, zawsze będę pamiętał o Was i o Waszych intencjach. Na koniec tego listu, zwracam się do Was słowami prośby wypowiadanej w czasie liturgii Mszy Krzyżma św. w Wielki Czwartek: „Módlcie się także za mnie, abym wiernie wypełniał urząd apostolski, który został mnie niegodnemu powierzony i wśród was był żywym wizerunkiem Chrystusa-Kapłana, Dobrego Pasterza, Nauczyciela i sługi wszystkich”.
Nie ukrywam, że w ostatnich tygodniach – w związku z zaistniałą sytuacją zewnętrzną - mając na uwadze zdrowie wszystkich i wspólne dobro, musiałem podjąć szereg decyzji. Były to bez wątpienia najtrudniejsze w mojej dotychczasowej biskupiej posłudze. Żyję jednak nadzieją, że zaistniałe zagrożenie osłabnie, wygaśnie, a my dzięki Bożej Opatrzności i wysiłkowi wielu osób i środowisk, będziemy mogli powrócić nie tylko do codziennych zadań, ale także do wspólnego wychwalania Pana w naszych parafialnych, jakże pięknych wieczernikach - kościołach, za którymi tęsknimy!
Pozdrawiam Was serdecznie, kreślę znak krzyża na Waszych czołach i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
+Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki
drodzy parafianie św. Józefa na Zgodzie
W związku z najnowszym zarządzeniem Metropolity Górnośląskiego ogłaszamy co następuje:
ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
Katarzyna Serewiś zam. Piekary Śląskie
Paweł Mnich zam. Świętochłowice
ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ
W NAJBLIŻSZYCH TYGODNIACH
Wstęp
Kościół powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych i całego społeczeństwa, bazując na wcześniejszych dokumentach KEP oraz zarządzeniach Metropolity Katowickiego, przekazuję duchownym diecezjalnym i zakonnym posługującym w archidiecezji katowickiej wskazania, zobowiązując do wiernego ich przestrzegania na podstawie KPK kan. 273 i 274 par. 2.
Dyspensa
Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.
Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę.
Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych w duchu słów Jezusa Chrystusa: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.
Szczególnie ważna jest nasza wspólnotowa modlitwa różańcowa o godz. 20.30, połączona z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki. Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20.15.
Sakrament pokuty i pojednania
Komunia święta
Wielki Tydzień/Triduum Paschalne
Wielki Czwartek
Wielki Piątek
Wielka Sobota
Wigilia Paschalna/Wielkanoc
Uroczystość Pierwszej Komunii św.
Pogrzeb
Katowice, 25 marca 2020 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Zachęcamy wszystkich do podjęcia Duchowej Adpcji Dziecka Poczętego.
Polega to na objęciu modlitwą nienarodzonego dziecka, które jest zagrożone aborcją, oraz jego rodziców o nawrócenie i obronę swego nienarodzonego dziecka.
Ta modlitwa trwa codziennie przez 9 miesięcy - trwa od 25 marca do 25 grudnia - do Bożego Narodzenia.
Zachęcamy do złożenia deklaracji, można to uczynić prywatnie lub najlepiej przez zgłoszenie swojej deklaracji na adres duchowaadopcja@diecezja.pl podając swoje imię i miasto zamieszkania.
Formuła przyrzeczenia, którą powinny odmówić osoby podejmujące duchową adopcję. Poprzedzamy ją wykonaniem znaku krzyża oraz krótką modlitwą (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu)
*Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci
*Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych *Postanawiam mocno i przyrzekam
*Że od dnia 25 marca 2020 r.
*W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
*Biorę w Duchową Adopcję jedno dziecko* którego imię jedynie Bogu jest wiadome
*Aby przez 9 miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego życia
*Oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.
*Tymi modlitwami będą:
– jedna Tajemnica Różańca św.,
– moje dobrowolne postanowienia,
– modlitwa, którą dziś po raz pierwszy odmówię:“Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem św. Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen”.
Szczęść Boże!
W tej szczególnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy odwołane są wszystkie spotkania przygotowawcze do I Komunii, bierzmowania, nauki chrzcielne i dla narzeczonych. W tej chwili możliwe są jedynie chrzty i śluby w ścisłym gronie rodzinnym.
Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała I Komunia św. dzieci i czy w ogóle się odbędzie w zaplanowanym terminie. Z decyzją wstrzymujemy się do końca kwietnia. W zależności rozwoju sytuacji epidemiologicznej, podejmiemy wtedy odpowiednie decyzje. Bardzo proszę rodziców, aby wykorzystali obecny czas również do indywidualnego przygotowania dzieci do I spowiedzi św. i I Komunii wg materiałów z książeczki oraz własnych możliwości i uznania.
To samo dotyczy kandydatów do bierzmowania. Ostateczna decyzja będzie należeć do ks. Biskupa.
Kancelaria parafialna jest czynna w godzinach urzędowania i wtedy można załatwiać sprawy chrzcielne i małżeńskie.
Pogrzeby można zgłaszać o każdej porze dnia. Bardzo prosimy wziąć pod uwagę, że udział w pogrzebie powinien być ograniczony tylko do najbliższej rodziny zmarłego.
Drodzy parafianie!
Przeżywamy obecnie ogromny kryzys epidemii koronawirusa. Takiego kryzysu nasza parafia w swojej 89-letniej historii jeszcze nie przeżywała. Staramy się wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom naszych parafian a jednocześnie wszystkich zarządzeń władz państwowych i kościelnych.
W związku z epidemią w tym tygodniu podjęliśmy dodatkowo następujące kroki:
- zostaliśmy zobligowani do ograniczenia możliwości uczestnictwa we Mszach św. niedzielnych wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z przyjętą intencją Mszy św. lub w przypadku pogrzebu do najbliższej rodziny;
- Ze względu na zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nie możemy odprawić mszy św. dla większej liczby wiernych, prosimy aby w niedzielę w mszach św, które będziemy odprawiali w ustalonych porach, wzięły udział tylko rodziny, które zamówiły intencję mszy św.
- Zanim rozpoczniemy mszę św, będziemy rozdawać Komunię św. wszystkim pozostałym, których po przyjęciu Komunii św. prosimy, aby opuścili kościół, a liturgię mszy św. przeżyli w domu dzięki transmisji telewizyjnej lub przez internet. Tak będzie przed każdą mszą św.
- Bardzo prosimy wszystkich, którzy przyjdą w niedzielę do kościoła, aby zabrać ze sobą informatory parafialne i przekazać je krewnym, lub sąsiadom, którzy nie używają internetu.
- Wodę święconą można otrzymać do własnych naczyń w zakrystii.
- musimy ograniczyć posługę wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia
Z powodów technicznych nasza transmisja na youtube jest odłożona w czasie. Msze św. będą transmitowane poprzez stronę parafii na facebooku https://pl-pl.facebook.com/parafiazgoda
Zapraszamy do uczestnictwa wraz z nami we wszystkich nabożeństwach w kościele:
Msze św.
- pon - sob 8:00 i 18:00
- niedziela 7:30; 9:30; 11:00; 12:30; 16:30
Nabożeństwa:
- 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia
- 20:30 Różaniec i Apel Jasnogórski /bez udziału wiernych/
Adoracja Najświętszego Sakramentu
- codziennie 9:00 – 18:00
Okazja do spowiedzi św.
- codziennie pół godziny przed każdą mszą św. oraz w Godzinie Miłosierdzia 15:00-16:00