WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA 

W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE

 

Wydarzenia

 

Odwołanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii w kościele i nowa wersja litanii do św. Józefa

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
W ZWIĄZKU Z BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KS. JANA MACHY I ODWOŁANIEM DYSPENSY


Drodzy Diecezjanie!
Bracia i Siostry,
1. Przekazuję Wam z radością informację, że papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy, kapłana naszej archidiecezji, zgilotynowanego w 1942 r. w katowickim areszcie przez gestapowców. Mszę św. beatyfikacyjną zaplanowano na sobotę 20 listopada br. w przededniu Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Delegatem Ojca Świętego będzie ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. O szczegółach przebiegu tej uroczystości będziemy informować na bieżąco. Już teraz prośmy Bożą Opatrzność o duchowe owoce beatyfikacji dla każdego z nas, a także o orędownictwo Sługi Bożego ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej, którego po beatyfikacji zamierzam uczynić orędownikiem powołań i patronem seminarium duchownego.
2. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podjętą na 389. Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 11–12 czerwca br., na podstawie kan. 93 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem 20 czerwca br., tj. od XII Niedzieli Zwykłej, odwołuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, udzieloną w związku z sytuacją epidemiczną wywołaną pandemią.
Mając na uwadze, że Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia, a także sakramentem spotkania z żywym Jezusem Chrystusem, usilnie zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji do nieustannego odkrywania wartości świętej Wieczerzy, szczególnie poprzez regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Licząc na życzliwe przyjęcie tego zaproszenia, nadal proszę Was o respektowanie aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.
Na czas zbliżających się letnich wakacji, urlopów i wypoczynku wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

 

Szczęść Boże!
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

 

Jednocześnie informujemy, że 12 czerwca 2021 roku Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Listem Kongregacji zatwierdziła brzmienie nowych wezwań w litanii do św. Józefa w języku polskim, przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich.

Zachęcamy do osobistego kultu naszego patrona św. Józefa a także do włączania się w parafialne nabożeństwa ku czci naszego patrona:

- w każdą środę o 7:30 godzinki ku czci św. Józefa, oraz o 17:30 nowenna do św. Józefa z osobistymi prośbami czcicieli. Zachęcamy do składania pisemnych próśb do skrzynki przy wejścią do kościoła

- w roku jubileuszowym każda środa i 19 dzień miesiąca są dniami poświęconymi czci naszego Patrona


Parafialne rekolekcje w Kokoszycach k. Wodzisławia

Zapraszamy na 3-dniowe parafialne rekolekcje w Kokoszycach w dn. 5-8 lipca. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Janusz Wilk.

Cena pobytu 260zł /3 noclegi i 9 posiłków/ z dojazdem autokarem, dzieci do lat 7 gratis.

Zapisy przy stoisku z prasą.

 


85 rocznica śmierci s. Dulcissimy - pielgrzymka

18 maja przypada 85 rocznica śmierci sł.B. s.Dulcissimy.

W sobotę 22 maja organizujemy pielgrzymkę do grobu s.Dulcissimy w Brzeziu nad Odrą.

Zapisy do wtorku 18 maja przy stoisku z prasą lub telefonicznie w kancelarii .

Cena przejazdu 35 zł.

 

posłuchaj piosenki o s. Dulcissimie


Wigilia Zesłania Ducha Świętego - sobota 22.05 godz. 20:00

Zapraszamy wszystkich na czuwanie - wigilię Zesłania Ducha Świętego. To taka sama wigilia jak wigilia paschalna w Wielkanoc. Wtedy Chrystus Zmartwychwstał, teraz Kościół się rodzi poprzez napełnienie Duchem Świętym. Szczególnie zapraszamy wszystkich członków grup parafialnych do wspólnej modlitwy. Zapraszamy młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania i wszystkich do odnowienia przymierza z Duchem Świętym. Dołączmy do Maryi i apostołów zgromadzonych w wieczerniku.

 

Początek wigilii w sobotę o 20:00

Zakończenie Apelem Jasnogórskim o 21:00

 

Módlmy się, aby jedność była odnowiona w nas!


Nowenna przed Uroczystością Odpustową ku czci św. Józefa

Nowenna przed Uroczystością Odpustową ku czci św. Józefa, Rzemieślnika – W Roku Jubileuszowym św. Józefa Na Zgodzie.

 

Dzień Pierwszy Nowenny – 22.04.2021 r. - czwartek – Nabożeństwo o godz. 17:30z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji bezrobotnych

Dzień Drugi Nowenny - 23.04.2021 r. - piątek – Nabożeństwo przed Mszą Świętą o godz. 17.30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji chorych i cierpiących.

Dzień Trzeci Nowenny – 24.04.2021 r. - sobota – Nabożeństwo przed Mszą Świętą o godz. 17.30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji służby zdrowia

Dzień Czwarty Nowenny - 25.04.2021 r. - niedziela – Nabożeństwo przed Mszą Świętą o godz. 17.30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Dzień Piąty Nowenny - 26.04.2021 r. - poniedziałek – Nabożeństwo o godz. 17:30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji Dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodzin

Dzień Szósty Nowenny – 27.04.2021 r. - wtorek – Nabożeństwo przed Mszą Świętą o godz. 17.30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

Dzień Siódmy Nowenny - 28.04.2021 r. - środa – Nabożeństwo o godz. 17:30z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji narzeczonych przygotowujących się do sakramentu małżeństwa.

Dzień Ósmy Nowenny – 29.04.2021 r. - czwartek – Nabożeństwo o godz. 17:30z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji osób żyjących w niesakramentalnych związkach o łaskę przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Dzień Dziewiąty Nowenny - 30.04.2021 r. - piątek – Nabożeństwo przed Mszą Świętą o godz. 17.30 z możliwością zyskania odpustu zupełnego w intencji profesorów i nauczycieli.

 


Międzyparafialny konkurs dla dzieci z ok. 100-lecia I Komunii św. s. Dulcissimy

1 MIĘDZYPARAFIALNY KONKURS

służebnica Boża siostra Maria Dulcissima Hoffmann

'DUCHOWA KAPLICZKA'

 

ORGANIZATORZY:

Siostry Maryi Niepokalanej, Racibórz – Brzezie.

REGULAMIN:

Uczestnicy: dzieci i młodzież z parafii świętego Józefa Robotnika w Świętochłowicach Zgodzie i parafii świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu nad Odrą.

Forma: plastyczna, literacka, muzyczna.

CELE KONKURSU:

 1. Przybliżenie postaci służebnicy Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z okazji 100 lecia przyjęcia I Komunii świętej i budowania w sercu kapliczki dla Pana Jezusa.
 2. Inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania i czerpania z bogatej duchowości służebnicy Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann.
 3. Budowanie osobowej relacji z Jezusem i kształtowanie wdzięczności do Eucharystii za przykładem służebnicy Bożej.
 4. Ukazanie potrzeby systematycznego udziału we Mszy św.
 5. Wyrażenie własnych przeżyć, refleksji środkami plastycznymi, literackimi, muzycznymi z pomocą Rodziców.

KRYTERIA WIEKOWE:

 • dzieci w wieku przedszkolnym
 • klasy I-III
 • klasy IV-VI
 • klasy VII-VIII

KRYTERIA PRAC:

Konkurs zostanie przeprowadzony w 3 kategoriach:

 • literackiej: wiersz, wywiad
 • plastycznej: rysunek, praca przestrzenna
 • muzycznej: piosenka

WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRAC:

 1. prace powinny być tematycznie związane z hasłem konkursu i w oparciu o złączony materiał (załącznik nr1)
 2. kategoria literacka:
 • wiersz: 1 strona, czcionka Times New Roman, 12, interlinia 1.5
 • wywiad: 2 strony, czcionka Times New Roman, 12, interlinia 1.5
 1. kategoria plastyczna: technika dowolna,
 • rysunek: format A – 4,
 • praca przestrzenna: do 20 cm wysokości
 1. kategoria muzyczna: tekst autorski z możliwością podkładu muzycznego, mp4, płyta CD/pendrive
 2. praca powinna być: samodzielna, podpisana na odwrocie i zawierać następującą informacje: imię nazwisko uczestnika konkursu, wiek / klasa, parafia, temat pracy.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

I ETAP

 1. Prace oddajemy w parafii zamieszkania
 • Zgoda: 30 maja (niedziela) prace konkursowe przynosimy do zakrystii.
 • Brzezie: klasztor Sióstr Maryi Niepokalanej - Brzezie: w dniach od 27 do 31 maja, w godzinach popołudniowych.
 1. Komisja utworzona przy danej parafii wyłania po 3 prace konkursowe z każdej kategorii i wg wieku.
 2. Wytypowane prace w I etapie z parafii św. Józefa Robotnika w Świętochłowicach zostaną przekazane wraz z wypełnionymi załącznikami nr 2, nr 3, nr 4 do parafii w pw. Św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu do 9 czerwca 2021r. Brak załączników dyskwalifikuje uczestnika.

II ETAP

 1. Z nadesłanych prac Komisja Konkursowa zebrana przy klasztorze Sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu, typuje zwycięzców i przyznaje nagrody, wyróżnienia.
 2. Wyniki konkursu zostaną podane 13 czerwca na stronach obu parafii.
 3. Nagrody zostaną przekazane w danej parafii zgodnie z ustaleniem ks. Proboszcza.
 4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zatrzymania nadesłanych prac.
 5. Po zakończeniu konkursu wszystkie prace zostaną udostępnione na stronie www.dulcissima.pl

Cześć!

Postanowiłam napisać do Was list. Może zastanawiacie się, dlaczego piszę? Przecież spoglądam każdego dnia z cudownego nieba w Waszym kierunku, interesuje mnie to, co u Was słychać, jak się macie. Cieszę się, że niektórzy z Was pamiętają o mnie i proszą bym Panu Jezusowi opowiedziała o tym jak się macie, co jest dla Was ważne, czym żyją wasze Rodziny, i Wy sami, wasze serca. Super! Pan Jezus kocha każdego człowieka, każde dziecko i czeka na to, co nowego Mu opowiem.

           Dziś jednak chciałabym Wam zdradzić moją tajemnicę. W tym roku mija dokładnie 100 lat od momentu mojego pierwszego spotkania z Panem Jezusem w Komunii świętej. Niesamowite 100 lat! Czyli było to 1 wiek temu. Zawsze byłam dobra z matematyki, więc szybko przeliczyłam, że:

1 wiek = 100 lat = 36525 dni = 876 600 h = 3 155 760 000 s = 10 dekad.

Sprawdźcie proszę, czy się nie pomyliłam? Hmm.

            Dla tych, którzy spośród Was mnie jeszcze nie znają, przedstawię się troszeczkę.

Mam na imię Helena a nazywam się Hoffmann. Urodziłam się w poniedziałek, 7 lutego 1910 roku na Zgodzie. Znacie Świętochłowice? Wiecie, gdzie jest osiedle przy kopalni Otylia? Jeśli wiecie to dobrze, a jeśli nie, to powiem Wam nieco więcej.  To dawna kolonia Drzymały, która znajduje się pomiędzy Zgodą a Nowym Bytomiem. Krótko mówiąc zamieszkałam z całą moją rodziną na Zgodzie. Powiem Wam jeszcze, że ta dzielnica swoją nazwę wzięła od zakładu hutniczego 'Zgoda', który został założony w 1838 r. Wokół tej huty powstało wtedy nowe osiedle mieszkaniowe dla pracowników. Pewnie dlatego też na Zgodzie wybudowano kościół pw. św. Józefa - Patrona robotników i rodzin chrześcijańskich. Mieć patrona w osobie Świętego Józefa to jest szczęście!!!

 

          Wow! Zostałam chrześcijanką! To jest przywilej!

Właśnie w tym nieistniejącym dziś kościele pod wezwaniem św. Józefa w niedzielę, 13 lutego 1910 przyjęłam chrzest święty. Otrzymałam wtedy nowe imię Helena Joanna. No i byłam już 7 dni na świecie. Moimi rodzicami chrzestnymi zostali siostra mojej mamy Albiny, ciocia Marta Pluzik i brat taty, wujek Felix Hoffmann. A sakramentu chrztu świętego udzielił mi wikariusz, wspaniały ksiądz Franciszek Sitek. A czy Wy znacie datę Waszego chrztu świętego i kto go Wam udzielał? Zapytajcie o to rodziców.

          Mam braciszka!

Od zawsze lubiłam rozrabiać. Może dlatego tato nazywał mnie małym drapichrustem. Mama natomiast wołała do mnie laleczko.  Powiem Wam coś w sekrecie. Nie było prawie ani jednego dnia, w którym bym czegoś nie zbroiła. Oj! Moi kochani rodzice mieli ze mną trochę kłopotów. Kiedy miałam dwa latka, urodził się mój braciszek Reinhold. Nowe życie i nowa radość w domu. Rodzice byli bardzo szczęśliwi, bo powiększyła nam się rodzinka. Mój Tato był dobrym człowiekiem, miał dobre serce. Był jednak bardzo wymagający, przyznam, że czasem nawet surowy. Poświęcał nam dużo uwagi i interesował się naszym zachowaniem. Pewnie zależało mu na tym, by nas dobrze wychować. Kochana mama była bardzo oddana rodzinie, starała się, by nam niczego nie brakowało. Często wspominam nasze rodzinne wspólne spacery, kiedy to z Holdkiem szliśmy razem przed rodzicami trzymając się za rękę Lubiliśmy całą rodzinką, wszyscy razem chodzić na spacery. To prawda.

          Uczennica na „Piątkę”

Jeszcze wspomnę troszkę o mojej szkole. Naukę rozpoczęłam w kwietniu 1916 r. w Publicznej Szkole Powszechnej im. Józefa Poniatowskiego w Nowym Bytomiu (budynek szkoły stoi jeszcze, to ten niedaleko zakładu). Szybko nauczyłam się czytać i pisać, bardzo mnie interesowały opowieści biblijne, dlatego w szkole i w domu najwięcej czasu spędzałam na pogłębianiu wiedzy z historii biblijnej i katechizmu. To zrozumiałe, chciałam przecież jak najwięcej wiedzieć o Panu Jezusie, o Boskim Zbawicielu, którego ukochałam całym sercem. A teraz proszę, nie śmiejcie się ze mnie. Uwaga!

Mój wolny czas spędzałam w kościele. Tak! Bardzo lubiłam przebywać w świątyni i długo patrzeć swoimi niebieskimi oczami na tabernakulum, tam, gdzie mieszka Pan Jezus.  Chętnie też przyklękałam przed ołtarzem z figurką Matki Bożej to dla Maryi starałam się nazbierać kwiatki, by ustroić ołtarz, gdzie Ona codziennie mnie wyczekiwała.

          Będzie ciekawie i ciekawiej!

Ach, wzięło mnie na wspomnienia…a przecież chciałam Wam opowiedzieć o moim spotkaniu z Panem Jezusem w Pierwszej Spowiedzi świętej i Komunii świętej. W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Wyobrażacie to sobie? 100 lat temu w maju miałam swoją Pierwszą Komunię świętą. O! Tak! Dokładnie! To było w niedzielę 5 maja 1921 roku, wtedy po raz pierwszy przyjęłam Pana Jezusa do serca.

          Pierwsza Spowiedź Święta

Do pierwszej spowiedzi świętej przystąpiłam pod koniec 1919r. Przygotowaniem dzieci zajął się ks. proboszcz Edward Adamczyk. Ksiądz Proboszcz uwrażliwiał nas na Święte Tajemnice. Tak serdecznie zachęcał nas wtedy do budowania wewnętrznej duchowej kapliczki dla Pana Jezusa.  Wiecie co jeszcze powiedział Ks. Edward? Mówił, że warto ćwiczyć się w cnotach i warto być wytrwałym w czynieniu dobra. O jak bardzo spodobał mi się projekt duchowej kapliczki dla Jezusa? Świetnie!

Nie dawała mi ta myśl spokoju, dlatego od razu przy pierwszej spowiedzi napisałam o mojej duchowej kapliczce dla Pana Jezusa i dałam ks. proboszczowi.

          Pierwsza Komunia święta

Wreszcie nadszedł upragniony maj i bliższe przygotowania do dnia mojej Pierwszej Komunii świętej. Moja mama, z powodu uciążliwej pracy, była bardzo zmęczona, więc dała mi pieniądze i powiedziała:» Idź i kup sobie biały materiał na sukienkę komunijną. Poszłam do sklepu i poprosiłam o biały materiał. A że byłam dość mała to zagubiłam się między wielkimi ludźmi. Nawet ktoś mnie zapytał » Gdzie jest twoja mama? «. Pewnie sądzono, że ukradłam pieniądze. Nie pozwoliłam, by się mnie pozbyto w ten sposób. Płakałam głośno i powiedziałam:» Jeśli jutro (w niedzielę) nie będzie zamknięte, przyjdę z moją mamą «. Wtedy otrzymałam wszystko i do tego szeroką wstążkę, za którą nie musiałam zapłacić'.

Ogromnie się cieszyłam z przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej, miałam w sobie tylko jedną myśl i pragnienie: „Wkrótce przyjdzie do mnie Jezus i wtedy będę miała tabernakulum w mej kapliczce!”. Radość mnie ogarniała a moją mamę niepokój. Na dzień przed I Komunią świętą ta radość w mnie nie miała już granic, a moją mamę owładnął jeszcze większy niepokój, a nawet strach. Mama widząc jak jestem przejęta powiedziała do mnie: „Dziewczyno, ty się rozchorujesz z radości”. Przyznam się Wam, że w ostatnich dniach przygotowania do dnia Pierwszej Komunii świętej byłam milcząca. Moje myśli były przy Jezusie. Dlatego też nie dosłyszałam jak ks. Proboszcz tłumaczył, jak mam się zachować po przyjęciu Komunii świętej. Nie wiedziałam, jak mam się zachować, ale w tym uroczystym dniu byłam bardzo szczęśliwa, miałam ogromną wewnętrzną radość. Byłam cały czas przy Jezusie w płomiennej adoracji, nic innego nie było już ważne, zapomniałam o wszystkim. Nawet nie wiedziałam, co się dzieje wokół mnie. Jedynie ważny był Jezus we mnie. Po przyjęciu Pana Jezusa przyszła mi myśl:» Tak, a co teraz zrobisz ze świętą Hostią? Jezus jest teraz w twoim sercu i w tabernakulum; ale czy jest też w świętej Hostii? Muszę oczywiście czekać, aż on się rozpuści (na języku) «Wszystkie dzieci wyszły już z kościoła, a ja sama jeszcze klęczałam. Przyszła mama i zapytała:» Dlaczego nie wychodzisz? Wszyscy czekamy na ciebie «. Ja nie wiedziałam, co powinnam powiedzieć i tylko cieszyłam się. Następnego dnia zapytałam matkę, ale całkiem ostrożnie:» Co robisz ze świętą Hostią po Komunii świętej? Jezus jest już w sercu? «Mama odpowiedziała:» Nie wiesz, że Jezusa w świętej Hostii się spożywa? «. Tak mi mama powiedziała, ale Ona nie rozumiała co się we mnie działo.

Wtedy też zaprzyjaźniłam się ze św. Tereską od Dzieciątka Jezus, która stała się moją przyjaciółką od serca na całe życie. Ale o świętej Teresce opowiem Wam następnym razem.

          Siostra Maryi Niepokalanej

Od dziecka nosiłam w sobie pragnienie by zostać siostrą zakonną. Chciałam niepodzielnym sercem służyć Panu Jezusowi i nosić w sobie kapliczkę, w której Zbawiciel byłyby adorowany cały czas, bez przerwy. Mając 17 lat wstąpiłam do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. W pierwszym roku nowicjatu, czyli wtedy, gdy złożyłam przyrzeczenia Jezusowi, otrzymałam jako siostra zakonna nowe imię Maria Dulcissima i habit oraz biały welon. To wtedy napisałam też książeczkę zatytułowaną „Moja kapliczka”. Powiem Wam szczerze, że przez całe moje życie dbałam o to, by Jezus czuł się dobrze w moim sercu, w mojej wewnętrznej kapliczce. Modliłam się o to, by być wewnętrzną a nie powierzchowną.  Prosiłam Pana Jezusa, by kształtował moje serce, a także bym umiała z radością ofiarowywać się w każdej Mszy świętej. Tak bardzo chciałam sprawiać radość Ojcu Niebieskiemu.

          Zaproszenie

Kochani Moi Przyjaciele zachęcam Was do tego, byście również budowali w sercu kapliczkę dla Pana Jezusa. Niech Zbawiciel czuje się u Was dobrze i udziela ogromu swych łask, niech błogosławi i umacnia w dobrym.  A dziś zapraszam Was wszystkich do wzięcia udziału w I Konkursie Międzyparafialnym organizowanym przez moje siostry ze Zgromadzenia sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu. Zapraszam dzieci ze Zgody, czyli z moich rodzinnych stron i z Raciborza Brzezia, z miejsca gdzie spędziłam ostatnie 3 lata swojego życia i tu przeszłam do nieba. Poczytajcie regulamin konkursu, a może pomogą Wam w tym Wasi Kochani Rodzice.

  

Pozdrawiam serdecznie.

                                                                               Wasza Siostra Dulcissima

  

Niebo, 09 kwiecień 2021


(Nie)Tradycyjne Poświęcenie Pokarmów Wielkanocnych


Ograniczenia dla parafii w najbliższych dniach i Program Triduum Paschalnego 2021 w naszej parafii

NOWE ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO   KLIKNIJ

 

Drodzy parafianie!

Od 27 marca władze państwowe ograniczyły możliwość uczestnictwa w nabożeństwach do 1 osoby na 20 m2 powierzchni użytkowej kościoła.

W naszym kościele oznacza to, że jednocześnie w nabożeństwach może uczestniczyć 55 osób.

Kościół nasz posiada 54 ławki dla wiernych , w związku z tym, proszę aby w każdej ławce usiadła tylko jedna osoba.

Wszystkim, dla których 'zabraknie' miejsca w ławkach przed rozpoczęciem mszy św. udzielimy Komunii św. i proszę, aby uczestniczyli w tym dniu we mszy św. transmitowanej, lub o uczestnictwo we mszy św. na zewnątrz przed kościołem. Przypominam o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

 

Wszyscy widzicie i słyszycie jak wielką presję wywiera się na proboszczów, dlatego proszę o wyrozumiałość i podporządkowanie się tej zasadzie. W przeciwnym wypadku grozi parafii grzywna w wys. 5-30 tys. zł. Zachęcam do uczestnictwa w mszach św. odprawianych w dni powszednie, kiedy jest niewielu wiernych w kościele. Będzie to postawa w duchu szacunku dla zdrowia i życia mojego i innych z wielką korzyścią dla własnej duszy.

 

W związku z ograniczeniem ilości uczestników liturgii w naszym kościele odprawimy dodatkowe msze św. w niedziele i święta o 18:00.

W czasie Triduum Paschalnego będziemy odprawiać dodatkowe nabożeństwa. Bardzo proszę o wybranie sobie jednego nabożeństwa, aby móc w tych dniach pomodlić się w kościele, a jednocześnie dać możliwość modlitwy w kościele innym:

W. Czwartek: Msze św. o 8:00, 17:00 i 19:00;  od 20:00 czuwanie modlitewne z Chrystusem w 'ciemnicy'

W. Piątek:  

- 8:00     Gorzkie żale

- 9:00     Liturgia godzin: „ciemna jutrznia”

-10:00    Droga Krzyżowa

- 18:00   Liturgia Męki Pańskiej

- 20:00  Droga krzyżowa i nowenna do Miłosierdzia Bożego

W. sobota:

- 9:00     Liturgia godzin: „ciemna jutrznia”

- 20:00  Wigilia Paschalna

 

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny wg zaleceń odbędzie się poprzez transmisję o g. 12:00. Niech każdy przygotuje w domu stół wielkanocny i w południe przyjmie błogosławieństwo pokarmów wokół stołu rodzinnego poprzez transmisję na naszym kanale youtube. Zachęcam do pokropienia darów stołu wodą święconą. Można ją naczerpać w kościele. Zachęcam, żeby zrobić w tym czasie pamiątkowe zdjęcie rodzinne i przesłać na adres mail parafii. Za zgodą rodziny zdjęcia te wywiesimy na stronie parafialnej.

 

Adoracja Krzyża św. odbywać się będzie w W.Sobotę do godz. 19:00.

Przez cały dzień nasz kościół jest otwarty dla adoracji i modlitwy indywidualnej w ciszy.

 

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

W wielkim tygodniu zachęcamy do skorzystania z możliwości przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiadać będziemy:

Pon-śr          7:00-8:30; 17:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. Czw.         7:00-10:00; 16:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. Pt.             7:00-11:00; 16:00-18:00; 19:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. sob.          7:00-12:00; 14:00-16:00; 19:00-20:00

 

Jeszcze raz apeluję do wszystkich o rozsądek i wyrozumiałość oraz prawdziwą troskę o zdrowie duszy i ciała.

 

Życzymy wszystkim parafianom głębokiego przeżycia

Świąt Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego,

oraz odnowienia swojej osobistej więzi z Chrystusem naszym Zbawicielem!

 

 

 


PARAFIALNA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA - 'Droga św. Józefa'

W piątek 19 marca zapraszamy chętnych do udziału w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ po śladach św. Józefa.

Mottem drogi będą słowa: Józefie wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i jeszcze tej nocy idź do Egiptu...

Rozpoczniemy od mszy św. w naszym kościele o 20:15.

Trasa liczy ok. 20 km, powiedzie od naszego kościoła parafialnego, do kościoła św. Józefa w Rudzie Śl., a następnie do kościoła św. Józefa w Chorzowie i skończy się znów w naszym kościele parafialnym.

Opiekunem duchowym będzie ks. Paweł, przewodnikiem na drodze będzie szafarz Krzysztof.

 

Przy kapl. Krzyża św. na stoliku jest lista na zapisy dla chętnych.

 

Trasa:    WYŚWIETL W MAPACH GOOGLE


WIELKI POST

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

        1. Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych w naszej parafii w dn. 14-17 marca.

 

Rozpoczynamy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje poprowadzi ks. Krzysztof Jonczyk, pracujący w diecezji ołomunieckiej. Rekolekcje będą transmitowane na żywo w internecie. Nauki rekolekcyjne będą w czasie homilii mszalnych. Zapraszamy również na nauki stanowe:

 • w niedzielę o 17:30 dla mężczyzn;
 • poniedziałek o 19:00 dla kobiet;
 • wtorek o 19:00 dla młodzieży + kandydaci do bierzmowania.

Dzieci zachęcamy do skorzystania z materiałów specjalnie do nich przygotowanych na stronie www.Holyweek.pl i kanale YT holyweek.
Codziennie o 20:15 modlitwa różańcowa z rozważaniami i Apel Jasnogórski.

Szczególnie zachęcamy w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

 

 

 

 

 

 1. Zachęcamy również do skorzystania z kilku propozycji rekolekcji w formie online:
 2. a) wielkopostny projekt formacyjny w ramach platformy holyweek.pl – oparto go na przesłaniu Ewangelii kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Projekt polecamy dzieciom, młodzieży, a także rodzinom.
 3. b) „O komunikacji, która zbliża” – to propozycja poświęcona budowaniu autentycznej bliskości nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z samym sobą i z Bogiem. Aby ukazać różne aspekty międzyludzkiej komunikacji, perspektywę psychologiczną połączono z wymiarem duchowym. Szczegółowe informacje w załączniku nr 2 oraz na stronie internetowej: https://www.uslyszecslowo.pl/kurs-wielkopostny.html?fbclid=IwAR0LXnm7W9yAS0V1UuHnjHUoHdug_OKGDqQ_5ZbkpUYS3MykzIgmS1YgbGE.
 4. c) „W drodze ku zmartwychwstaniu” – to propozycja trzydniowych rekolekcji poświęconych Świętej Rodzinie w odniesieniu do zagadnień współczesności. Odbędą się one w dn. 29–31 marca. Transmisja od godz. 19 na stronach Youtube następujących wspólnot: SNE Chrystusa Króla w Katowicach, SNE Rafael w Rudzie Śląskiej, SNE Zacheusz w Katowicach.

            Zachęcamy także do przeżywania Wielkiego Postu na antenie Radia eM. Redakcja proponuje następujące audycje:

           a) myśli na Wielki Post Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będą to fragmenty wygłoszonych przez niego kazań oraz listów do rodziców. Emisję zaplanowano w dni powszednie o godz.  11.55, 17.55, 20.50.

           b) Wielki Post ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. To cykl sześciu audycji opartych na świadectwie życia i nauczaniu ks. Franciszka. Audycje będą składały się także z rozmów z Księdzem Biskupem Bp. Adamem Wodarczykiem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks Franciszka. Wiodące tematy audycji: nawrócenie, modlitwa, świadectwo oraz istota Triduum Paschalnego. Przedłużeniem wielkopostnego cyklu będą audycje z okazji przypadającej 24 marca br. 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Emisja na antenie Radia eM w niedziele o godz. 15.20 (po emisji audycje będą udostępnione na stronie internetowej Radia eM).


Zapamiętaj mnie (90 dni)