WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA
W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE
7 lutego 2021 r. w rodzinie Józefa i Albiny Hoffmannów w domu przy ul. Drzymały 5 przyszła na świat dziewczynka. Na chrzcie św., który odbył się w kościele parafialnym św. Józefa na Zgodzie otrzymała imiona Helena Joanna później znana jako s. Dulcissima - oblubienica krzyża. Była naszą parafianką, dziś jest kandydatką na ołtarze. Warto znać jej życie. Tak się nam przedstawia:
W życiu każdego człowieka są takie dni, które będzie pamiętał przez całe życie. Poniżej przedstawię Ci kilka dat, które dla mnie są bardzo ważne:
07.02.1910 – to dzień moich urodzin. Przyszłam na świat! Nazywam się Helena Joanna. Moimi rodzicami są Józef i Albina z d. Jarzombek. Urodziłam się na osiedlu Zgoda przy ul. Drzymały 5
Józef Hoffmann, czyli mój tato, ur.08.09.1886r w Gąsiorowicach w parafii Jemielnica w powiecie Strzelce Opolskie. Ojciec był Ślązakiem, świetnie władającym językiem niemieckim, jak i polskim. W moim domu rozmawiało się gwarą śląską. Jestem pierwszym dzieckiem, za dwa lata, bo w 1912 roku urodził się mój młodszy brat Reinhold.
13.02.1910 – przyjęłam chrzest św. kościele parafialnym św. Józefa na Zgodzie w kolonii Otylia
09.1915 – stawiałam swoje pierwsze kroki do przedszkola na Zgodzie, prowadzonego przez siostry Boromeuszki Trzebnickie, siostry dojeżdżały ze Świętochłowic, gdyż nie miały swojego klasztoru na Zgodzie. (por.” Wierny Szmaragd Polski”, str.20).
20.04.1916 – rozpoczęłam naukę w SP im. Józefa Poniatowskiego w Nowym Bytomiu.
08.01.1919 – to dzień śmierci mojego taty Józefa Hoffmann. Miał tylko 33 lata.
01.1920 – mam 10 lat! Poznaje pierwsze Siostry Maryi Niepokalanej, które właśnie przejmują przedszkole od Sióstr Boromeuszek i podejmują pracę w naszej parafii.
05.05.1921 – ważny dzień. To dzień mojej I Komunii św. Tuż przed pierwszą spowiedzią św. ukazała mi się św. Tereska, rozpoznałam ją nieco później – tuż po I Komunii – na medalionie, który wykopałam pracując na polu.
05.1925 – ważny dzień. Niedziela Trójcy świętej. Postanowiłam złożyć Akt oddania się Bogu na własność i równocześnie na modlitwie usilnie prosiłam o łaskę powołania zakonnego. Poprosiłam także o przyjęcie do Sodalicji Mariańskiej i zostałam jej członkiem.
05.05.1927 – Ważny dzień. Z rąk ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego przyjęłam sakrament bierzmowania; Od tej chwili moją patronką jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
03.09.1927 – Składam prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.
07.12.1927 – otrzymuje oficjalne zawiadomienie o przyjęciu do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od tej chwili staje się kandydatką w Zgromadzeniu.
01- 03.1928 – na krótki okres czasu pracuję w szpitalu hutniczym w Szopienicach Roździeniu.
17.03.1928 – ważny dzień. Rozpoczynam postulat we Wrocławiu.
24.12.1928 – w Henrykowie doświadczam pierwszych symptomów choroby. Lekarz Georg Krische stawia mi diagnozę: zapalenie mózgu. (encephalitis)
23.10.1929 – ważny dzień. Obłóczyny. Rozpoczynam nowicjat wraz z 11 siostrami. Otrzymuje imię Maria Dulcissima.
21.03.1931 – proszę Zbawiciela, by wypełnił swe zamiary wobec mnie, nawet jeśli miałaby być to choroba i cierpienie. Ofiarowuje wszystko za Zgromadzenie.
25.03.1931 – w dniu Zwiastowania Maryi ponownie zachorowałam.
05.1931 – wyjeżdżam do Berlina na badania; tam otrzymuje wskazanie: operacja głowy.
Odnalazłam swoje notatki z osobistym aktem ofiarowania życia Bogu Trójjedynemu. Złożyłam także wyznanie miłości do Maryi.
18.04.1932 – ważny dzień. Składam Pierwsze Śluby zakonne. Po osobistej modlitwie w kaplicy, ponownie ofiarowuje siebie samą, postanawiam i oddaje swe oczy Zbawicielowi. Przecież Reguły zakonne są duchowymi oczami na drodze do doskonałości każdej zakonnicy.
06.1932 – Lekarz Richter stawia ostateczną diagnozę: guz mózgu.
18.01.1933 – przyjeżdżam do Brzezia nad Odrą. Następuje postęp choroby.
10.04.1934 – wizyta na Zgodzie: w domu rodzinnym, w klasztorze i w kościele parafialnym.
18.04.1935 – ważny dzień. W Wielki Czwartek w kaplicy w Brzeziu składam śluby wieczyste. Dolegliwości nasilają się.
18.05.1936 – idę do Domu Ojca.
22.05.1936 – to data mojego pogrzebu. Ciało zostało złożone do grobu na cmentarzu w Brzeziu.
18.05.2019 - zakoańczenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego i złożenie dokumentów w Kongregacji ds. kanonizacji w Rzymie.
Módlmy się o rychłą beatyfikację s. Dulcissimy. W naszej parafii takie modlitwy odbywają się w w każdy drugi piątek miesiąca o 7:45
Szczegóły życia s. Dulcissimy można poznać z książki Wierny szmaragd polski, którą można nabyć przy stoisku z prasą w kościele.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.dulcissima.pl
sł.B. s. Mario Dulcissimo wstawiaj się za nami
Niedziela Słowa Bożego
„Biblia nie służy do nauki. Biblia służy do życia”. Lawrence O. Richards
Chciałbyś wiedzieć, co Bóg naprawdę o tobie myśli? A co ty powinieneś myśleć o Nim? Możesz się tego dowiedzieć... z Biblii!
Biblia to osobista wiadomość od Tego, który stworzył wszechświat. To żywe Słowo Boże, który czyni o wiele więcej niż tylko przykuwa twoją uwagę. Ono do ciebie przemawia. Gwarantuję ci, że wersety, które przeczytasz dziś, jutro wykorzystasz, by stawić czoła twoim problemom.
„Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”
„Niedziela Słowa Bożego, która zgodnie z wolą Papieża Franciszka przypada w każdym roku na trzecią niedzielę okresu zwykłego, przypomina wszystkim, pasterzom i wiernym, o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego, a także o związku między Słowem Bożym a liturgią: „Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty”
/Z Noty o Niedzieli Słowa Bożego kard. Roberta Saraha/
W naszej parafii na Zgodzie można się bardziej zaprzyjaźnić z Biblią w grupach:
1/ Krąg Biblijny - gdzie wspólnie czytamy i rozważamy słowo Boże; (spotkania w środy po mszy św. wieczornej)
2/ Modlitwa słowem Bożym - gdzie rozważamy i modlimy się słowem na najbliższą niedzielę; (spotkania w czwartki po mszy św. wieczornej)
3/ można też zostać Lektorem słowa Bożego - czytając Pismo św. w czasie liturgii.
Serdecznie zapraszamy!
ROK ŚW. JÓZEFA
8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił Rok św Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Zachęcamy do zapoznania się z treścią opublikowanego z tej okazji listu apostolskiego Patris corde, a także z dekretem Penitencjarii Apostolskiej. Łączy on Rok św. Józefa z darem specjalnych odpustów. Informujemy, że Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy m.in. odmówią dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. Do Ciebie, Święty Józefie , szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA – PAPIEŻA LEONA XIII
Do Ciebie, święty Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach.
Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności. A jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkich przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen.
Ojciec św. Franciszek wydał z tej okazji specjalny List Apostolski PATRIS CORDE /Sercem Ojca/
Z OKAZJI 150. ROCZNICY OGŁOSZENIA ŚWIĘTEGO JÓZEFA PATRONEM KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO
Link do tekstu listu: http://www.vatican.va/content/francesco/pl/apost_letters/documents/papa-francesco-lettera-ap_20201208_patris-corde.html
PENITENCJARIA APOSTOLSKA
DEKRET
Prot. n. 866/20/I
Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.
Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.
Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.
A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.
Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.
Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52).
Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.
Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.
Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”[6].
Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.
Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.
Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.
Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.
Mauro Kard. PIACENZA
Penitencjarz Większy
Ks. Krzysztof NYKIEL
Regens
19 grudnia będzie finał akcji Dzieciątko u sąsiada, paczki świąteczne przygotowane przez parafian zostaną dostarczone pod wskazane adresy.
Serdecznie dziękujemy tym parafianom, którzy wskazali osoby do obdarowania oraz tym, którzy przygotowali paczki. Dziękujemy także wolontariuszom, którzy je dostarczą obdarowanym.
Również 19 grudnia Urząd Miejski wraz z Fundacją Wolne Miejsce przygotowuje na parkingu obok Muzeum Powstań Śląskich ciepły posiłek dla ubogich. Organizatorzy zapraszają na gorący poczęstunek dla samotnych i potrzebujących. Zupa będzie wydawana od około godziny 13:00.
Jak przed rokiem w adwencie chcemy przeprowadzić akcję „Dzieciątko u sąsiada”.
Zachęcamy do solidarności parafialnej poprzez przygotowanie paczki świątecznej dla naszych parafian, którzy cierpią jakikolwiek niedostatek. Najpierw ich jednak zauważmy!
Na balaskach jest skrzynka, do której prosimy włożyć kartkę z adresem rodziny, którą należałoby ucieszyć paczką świąteczną. Adresy pozostaną do wiadomości parafii.
W następną niedzielę chętni do przygotowania takiej „szlachetnej paczki” na „chybił trafił” wylosują nr rodziny lub osoby i przygotują paczkę. Następnie Przygotowaną paczkę z numerem przywozimy do salek.
W sobotę 21.XII wolontariusze dostarczą paczki pod wskazane na początku adresy.
To będzie prawdziwe Dzieciątko dla sąsiada bo nikt nie będzie wiedział, ani komu przygotowuje paczkę, ani kto tę paczkę przygotował! Zachęcamy do włączenia się w tą dobroczynną akcję.
Rozejrzyj się wokół siebie i wskaż potrzebujących;
otwórz swoje serce i paczką spraw komuś radość!
We wspomnienie św. Mikołaja, 6 grudnia, które w tym roku przypada w II Niedzielę Adwentu, chcemy wspólnie prosić o dary duchowe, w tym o łaskę zdrowia dla wszystkich dzieci, szczególnie chorych onkologicznie i cierpiących na inne schorzenia, zwłaszcza choroby uwarunkowane genetycznie o przewlekłym i ciężkim przebiegu. W duchu solidarności modlimy się za ich rodziców oraz za ich medycznych opiekunów.
Od kilku lat – właśnie w dzień św. Mikołaja – modliłem się w kaplicy pw. Aniołów Stróżów z młodymi pacjentami, ich rodzicami i personelem w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II. Mogłem też odwiedzić chore dzieci i młodzież na kilku oddziałach tego Centrum. W tym roku nasza wspólna, niosąca wsparcie i nadzieję modlitwa, nie jest możliwa ze względów na obowiązujące zarządzenia sanitarne.
Możliwa jest jednak zawsze duchowa bliskość, towarzyszenie i modlitwa wypowiedziana szczególnie Eucharystią, ofiarą Jezusa Chrystusa i naszą, którą odprawię w nadchodzącą niedziele w katowickiej katedrze Chrystusa Króla o godz. 10:30 w intencji chorych dzieci, leczonych aktualnie w katowickim Centrum.
Będziemy też pamiętać o wszystkich dzieciach i młodzieży przebywających na oddziałach onkologii, hematologii i chemioterapii oraz o pacjentach dziecięcej kardiochirurgii i o dzieciach chorujących na COVID-19. Wraz z całym Kościołem – będziemy wzywali wstawiennictwa i pomocy św. Mikołaja, aby wyjednał u Wszechmogącego Boga dar zdrowia wszystkim chorym dzieciom. Szczególnie proszę ich zdrowych rówieśników, aby w dniu św. Mikołaja, obdarowani podarunkami, pomyśleli o swoich chorych kolegach i koleżankach, i złożyli w ich intencji cenny podarunek osobistej i rodzinnej modlitwy.
Rodzicom, którzy towarzyszą chorym dzieciom, a także lekarzom i pielęgniarkom, którzy leczą i robią wszystko co po ludzku możliwe, aby ulżyć najmłodszym w cierpieniu, należy się nasz szczególny szacunek i uznanie oraz szczere Bóg zapłać.
Zapraszam całą wspólnotę wiernych archidiecezji katowickiej do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Mikołaja, św. Jana Pawła II i Aniołów Stróżów o łaskę powrotu do zdrowia dla chorych dzieci i młodzieży. Niech ta modlitwa będzie naszym darem w dzień św. Mikołaja dla tych, którzy pragną przezwyciężyć chorobę i cieszyć się zdrowym życiem wraz ze swoimi rodzicami i rówieśnikami.
Wszystkim błogosławię!
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita
Katowicki
Wszystkie dzieci i dorosłych zapraszamy na RORATY!
W naszym kościele roraty są codziennie od poniedziałku do piątku o 18:00.
Zapraszamy także do przeżywania rorat poprzez transmisję z naszego kościoła
lub na stronie https://holyweek.pl/ wchodząc w poszczególne dni adwentu.
Wszyscy przygotujmy się dobrze na przyjście Pana Jezusa.
Maranatha, przyjdź Panie Jezu!
KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
NA IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH 2020
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
W niedzielę 15 listopada po raz czwarty obchodzić będziemy Światowy Dzień Ubogich zapoczątkowany przez papieża Franciszka. Słowo przygotowane na tegoroczną okoliczność skoncentrowane jest wokół polecenia z Księgi Mądrości Syracha - „wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32).
Czynię swoimi słowa Ojca Świętego, który podkreśla, że „wyciągnięcie ręki jest znakiem: to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości. W ostatnich miesiącach, w których cały świat był jakby przytłoczony przez wirusa przynoszącego ból i śmierć, zniechęcenie oraz zagubienie, ileż wyciągniętych rąk mogliśmy widzieć! Wyciągnięta ręka lekarza, który przejmuje się każdym pacjentem, starając się znaleźć właściwe lekarstwo. Wyciągnięta ręka pielęgniarki i pielęgniarza, którzy nie patrząc na godziny pracy, zostają, aby troszczyć się o chorych. Wyciągnięta ręka tych, którzy pracują w administracji i organizują środki, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień. Wyciągnięta ręka aptekarza, realizującego tak wiele próśb, wystawiając się jednocześnie na ryzykowny kontakt z ludźmi. Wyciągnięta ręka kapłana, który błogosławi ze ściśniętym sercem. Wyciągnięta ręka wolontariusza, który pomaga tym, którzy żyją na ulicy, ale też i tym, którzy mają dach nad głową, ale nie mają co jeść. Wyciągnięta ręka kobiet i mężczyzn, którzy pracują, aby zapewnić konieczne usługi i bezpieczeństwo. I jeszcze wiele innych wyciągniętych rąk, które moglibyśmy tu wyliczać, aż do skomponowania litanii dobrych dzieł. Wszystkie te ręce rzuciły wyzwanie zarazie oraz strachowi, aby dać wsparcie i pociechę”.
Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wyciągają ręce w geście pomocy i solidarności. W Światowy Dzień Ubogich dziękuję szczególnie organizacjom społecznym i wspólnotom kościelnym, działającym na rzecz najbardziej potrzebujących na terenie archidiecezji katowickiej.
Wdzięcznością i modlitwą obejmuję wszystkie inicjatywy podejmowane w duchu miłości i braterstwa przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia, grupy wolontariuszy. Zachęcam parafie, szczególnie parafialne zespoły Caritas, do nieustannej troski o konkretnych ubogich i potrzebujących, zwłaszcza wobec osób w starszym wieku. Jestem przekonany, że bez większego wysiłku można zauważyć osoby, które rzeczywiście potrzebują wsparcia i pomocy.
Konkretne zaangażowanie charytatywne na rzecz drugiego człowieka właśnie w trudnej sytuacji może przyczynić się do ożywienia miłością miłosierną struktur naszych parafii, czyniąc je rodziną rodzin. Służba drugiemu człowiekowi to pewna droga, która prowadzi do Chrystusa i do Kościoła. Chrześcijańska Caritas jest prawdziwym i przekonującym obliczem Kościoła, do którego budowania wzywa nas Jezus Chrystus. On przecież utożsamia się z odrzuconymi, chorymi, głodnymi i poucza: „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25,31-46).
Drodzy Diecezjanie!
Jak zauważa papież Franciszek, „ta chwila, którą teraz przeżywamy, podała w wątpliwość wiele pewników. Czujemy się biedniejsi i słabsi, ponieważ doświadczyliśmy poczucia granic własnych możliwości oraz ograniczenia wolności. Utrata pracy, czułości naszych bliskich, jak również brak zwyczajnych relacji międzyosobowych, otwarły nagle horyzonty, które odzwyczailiśmy się już dostrzegać. Nasze bogactwa duchowe i materialne zostały postawione pod znakiem zapytania, i odkryliśmy strach. Zamknięci w ciszy naszych domów, odkryliśmy, jak bardzo jest ważna prostota oraz zwrócenie oczu na to, co istotne. Dojrzeliśmy do potrzeby nowego braterstwa, zdolnego do wzajemnej pomocy i szacunku”. Nie marnujmy tej szansy pamiętając, że znakiem i symbolem czasu pandemii powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy do ubogiego!
Zachęcam serdecznie duszpasterzy i wiernych do poszukiwania wszelkimi środkami komunikacji najsłabszych, najbardziej potrzebującym członków Mistycznego Ciała Chrystusa – biednych materialnie, ale także ubogich w duchu, samotnych, odrzuconych, chorych, cierpiących, osoby w izolacji i kwarantannie. Szukajmy sposobów, aby w tym trudnym czasie, przestrzegając przepisów i zalecanych norm sanitarnych, wyciągać do nich ręce, czynić nasze ręce narzędziami braterskiej i siostrzanej miłości, solidarności i pomocy.
Wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ubogich i tym, którzy troszczą się w rodzinach o potrzebujących rodziców i krewnych składam szczere Bóg zapłać i usilnie proszę o dalsze odważne, cierpliwe działanie na rzecz wyjątkowego daru, jakim jest każde ludzkie życie. Dlatego niech nasza modlitwa i pomocna dłoń kierują się też do matek noszących pod sercem nowe życie, aby będąc w stanie błogosławionym, otoczone opieką rodziny, troską społeczeństwa i wspólnoty Kościoła, czuły się zawsze bezpieczne.
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
Wszystkich zapewniam o pamięci w modlitwie, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i zapraszam do udziału – dzięki transmisji radia eM i internetowej – we Mszy św. transmitowanej w nadchodząca niedzielę, w uroczystość Chrystusa Króla o godz. 12:00 z katowickiej katedry.
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 12 listopada 2020 r.