Wydarzenia

 

Międzyparafialny konkurs dla dzieci z ok. 100-lecia I Komunii św. s. Dulcissimy

1 MIĘDZYPARAFIALNY KONKURS

służebnica Boża siostra Maria Dulcissima Hoffmann

'DUCHOWA KAPLICZKA'

 

ORGANIZATORZY:

Siostry Maryi Niepokalanej, Racibórz – Brzezie.

REGULAMIN:

Uczestnicy: dzieci i młodzież z parafii świętego Józefa Robotnika w Świętochłowicach Zgodzie i parafii świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu nad Odrą.

Forma: plastyczna, literacka, muzyczna.

CELE KONKURSU:

 1. Przybliżenie postaci służebnicy Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z okazji 100 lecia przyjęcia I Komunii świętej i budowania w sercu kapliczki dla Pana Jezusa.
 2. Inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania i czerpania z bogatej duchowości służebnicy Bożej Siostry Marii Dulcissimy Hoffmann.
 3. Budowanie osobowej relacji z Jezusem i kształtowanie wdzięczności do Eucharystii za przykładem służebnicy Bożej.
 4. Ukazanie potrzeby systematycznego udziału we Mszy św.
 5. Wyrażenie własnych przeżyć, refleksji środkami plastycznymi, literackimi, muzycznymi z pomocą Rodziców.

KRYTERIA WIEKOWE:

 • dzieci w wieku przedszkolnym
 • klasy I-III
 • klasy IV-VI
 • klasy VII-VIII

KRYTERIA PRAC:

Konkurs zostanie przeprowadzony w 3 kategoriach:

 • literackiej: wiersz, wywiad
 • plastycznej: rysunek, praca przestrzenna
 • muzycznej: piosenka

WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRAC:

 1. prace powinny być tematycznie związane z hasłem konkursu i w oparciu o złączony materiał (załącznik nr1)
 2. kategoria literacka:
 • wiersz: 1 strona, czcionka Times New Roman, 12, interlinia 1.5
 • wywiad: 2 strony, czcionka Times New Roman, 12, interlinia 1.5
 1. kategoria plastyczna: technika dowolna,
 • rysunek: format A – 4,
 • praca przestrzenna: do 20 cm wysokości
 1. kategoria muzyczna: tekst autorski z możliwością podkładu muzycznego, mp4, płyta CD/pendrive
 2. praca powinna być: samodzielna, podpisana na odwrocie i zawierać następującą informacje: imię nazwisko uczestnika konkursu, wiek / klasa, parafia, temat pracy.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

I ETAP

 1. Prace oddajemy w parafii zamieszkania
 • Zgoda: 30 maja (niedziela) prace konkursowe przynosimy do zakrystii.
 • Brzezie: klasztor Sióstr Maryi Niepokalanej - Brzezie: w dniach od 27 do 31 maja, w godzinach popołudniowych.
 1. Komisja utworzona przy danej parafii wyłania po 3 prace konkursowe z każdej kategorii i wg wieku.
 2. Wytypowane prace w I etapie z parafii św. Józefa Robotnika w Świętochłowicach zostaną przekazane wraz z wypełnionymi załącznikami nr 2, nr 3, nr 4 do parafii w pw. Św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu do 9 czerwca 2021r. Brak załączników dyskwalifikuje uczestnika.

II ETAP

 1. Z nadesłanych prac Komisja Konkursowa zebrana przy klasztorze Sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu, typuje zwycięzców i przyznaje nagrody, wyróżnienia.
 2. Wyniki konkursu zostaną podane 13 czerwca na stronach obu parafii.
 3. Nagrody zostaną przekazane w danej parafii zgodnie z ustaleniem ks. Proboszcza.
 4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zatrzymania nadesłanych prac.
 5. Po zakończeniu konkursu wszystkie prace zostaną udostępnione na stronie www.dulcissima.pl

Cześć!

Postanowiłam napisać do Was list. Może zastanawiacie się, dlaczego piszę? Przecież spoglądam każdego dnia z cudownego nieba w Waszym kierunku, interesuje mnie to, co u Was słychać, jak się macie. Cieszę się, że niektórzy z Was pamiętają o mnie i proszą bym Panu Jezusowi opowiedziała o tym jak się macie, co jest dla Was ważne, czym żyją wasze Rodziny, i Wy sami, wasze serca. Super! Pan Jezus kocha każdego człowieka, każde dziecko i czeka na to, co nowego Mu opowiem.

           Dziś jednak chciałabym Wam zdradzić moją tajemnicę. W tym roku mija dokładnie 100 lat od momentu mojego pierwszego spotkania z Panem Jezusem w Komunii świętej. Niesamowite 100 lat! Czyli było to 1 wiek temu. Zawsze byłam dobra z matematyki, więc szybko przeliczyłam, że:

1 wiek = 100 lat = 36525 dni = 876 600 h = 3 155 760 000 s = 10 dekad.

Sprawdźcie proszę, czy się nie pomyliłam? Hmm.

            Dla tych, którzy spośród Was mnie jeszcze nie znają, przedstawię się troszeczkę.

Mam na imię Helena a nazywam się Hoffmann. Urodziłam się w poniedziałek, 7 lutego 1910 roku na Zgodzie. Znacie Świętochłowice? Wiecie, gdzie jest osiedle przy kopalni Otylia? Jeśli wiecie to dobrze, a jeśli nie, to powiem Wam nieco więcej.  To dawna kolonia Drzymały, która znajduje się pomiędzy Zgodą a Nowym Bytomiem. Krótko mówiąc zamieszkałam z całą moją rodziną na Zgodzie. Powiem Wam jeszcze, że ta dzielnica swoją nazwę wzięła od zakładu hutniczego 'Zgoda', który został założony w 1838 r. Wokół tej huty powstało wtedy nowe osiedle mieszkaniowe dla pracowników. Pewnie dlatego też na Zgodzie wybudowano kościół pw. św. Józefa - Patrona robotników i rodzin chrześcijańskich. Mieć patrona w osobie Świętego Józefa to jest szczęście!!!

 

          Wow! Zostałam chrześcijanką! To jest przywilej!

Właśnie w tym nieistniejącym dziś kościele pod wezwaniem św. Józefa w niedzielę, 13 lutego 1910 przyjęłam chrzest święty. Otrzymałam wtedy nowe imię Helena Joanna. No i byłam już 7 dni na świecie. Moimi rodzicami chrzestnymi zostali siostra mojej mamy Albiny, ciocia Marta Pluzik i brat taty, wujek Felix Hoffmann. A sakramentu chrztu świętego udzielił mi wikariusz, wspaniały ksiądz Franciszek Sitek. A czy Wy znacie datę Waszego chrztu świętego i kto go Wam udzielał? Zapytajcie o to rodziców.

          Mam braciszka!

Od zawsze lubiłam rozrabiać. Może dlatego tato nazywał mnie małym drapichrustem. Mama natomiast wołała do mnie laleczko.  Powiem Wam coś w sekrecie. Nie było prawie ani jednego dnia, w którym bym czegoś nie zbroiła. Oj! Moi kochani rodzice mieli ze mną trochę kłopotów. Kiedy miałam dwa latka, urodził się mój braciszek Reinhold. Nowe życie i nowa radość w domu. Rodzice byli bardzo szczęśliwi, bo powiększyła nam się rodzinka. Mój Tato był dobrym człowiekiem, miał dobre serce. Był jednak bardzo wymagający, przyznam, że czasem nawet surowy. Poświęcał nam dużo uwagi i interesował się naszym zachowaniem. Pewnie zależało mu na tym, by nas dobrze wychować. Kochana mama była bardzo oddana rodzinie, starała się, by nam niczego nie brakowało. Często wspominam nasze rodzinne wspólne spacery, kiedy to z Holdkiem szliśmy razem przed rodzicami trzymając się za rękę Lubiliśmy całą rodzinką, wszyscy razem chodzić na spacery. To prawda.

          Uczennica na „Piątkę”

Jeszcze wspomnę troszkę o mojej szkole. Naukę rozpoczęłam w kwietniu 1916 r. w Publicznej Szkole Powszechnej im. Józefa Poniatowskiego w Nowym Bytomiu (budynek szkoły stoi jeszcze, to ten niedaleko zakładu). Szybko nauczyłam się czytać i pisać, bardzo mnie interesowały opowieści biblijne, dlatego w szkole i w domu najwięcej czasu spędzałam na pogłębianiu wiedzy z historii biblijnej i katechizmu. To zrozumiałe, chciałam przecież jak najwięcej wiedzieć o Panu Jezusie, o Boskim Zbawicielu, którego ukochałam całym sercem. A teraz proszę, nie śmiejcie się ze mnie. Uwaga!

Mój wolny czas spędzałam w kościele. Tak! Bardzo lubiłam przebywać w świątyni i długo patrzeć swoimi niebieskimi oczami na tabernakulum, tam, gdzie mieszka Pan Jezus.  Chętnie też przyklękałam przed ołtarzem z figurką Matki Bożej to dla Maryi starałam się nazbierać kwiatki, by ustroić ołtarz, gdzie Ona codziennie mnie wyczekiwała.

          Będzie ciekawie i ciekawiej!

Ach, wzięło mnie na wspomnienia…a przecież chciałam Wam opowiedzieć o moim spotkaniu z Panem Jezusem w Pierwszej Spowiedzi świętej i Komunii świętej. W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Wyobrażacie to sobie? 100 lat temu w maju miałam swoją Pierwszą Komunię świętą. O! Tak! Dokładnie! To było w niedzielę 5 maja 1921 roku, wtedy po raz pierwszy przyjęłam Pana Jezusa do serca.

          Pierwsza Spowiedź Święta

Do pierwszej spowiedzi świętej przystąpiłam pod koniec 1919r. Przygotowaniem dzieci zajął się ks. proboszcz Edward Adamczyk. Ksiądz Proboszcz uwrażliwiał nas na Święte Tajemnice. Tak serdecznie zachęcał nas wtedy do budowania wewnętrznej duchowej kapliczki dla Pana Jezusa.  Wiecie co jeszcze powiedział Ks. Edward? Mówił, że warto ćwiczyć się w cnotach i warto być wytrwałym w czynieniu dobra. O jak bardzo spodobał mi się projekt duchowej kapliczki dla Jezusa? Świetnie!

Nie dawała mi ta myśl spokoju, dlatego od razu przy pierwszej spowiedzi napisałam o mojej duchowej kapliczce dla Pana Jezusa i dałam ks. proboszczowi.

          Pierwsza Komunia święta

Wreszcie nadszedł upragniony maj i bliższe przygotowania do dnia mojej Pierwszej Komunii świętej. Moja mama, z powodu uciążliwej pracy, była bardzo zmęczona, więc dała mi pieniądze i powiedziała:» Idź i kup sobie biały materiał na sukienkę komunijną. Poszłam do sklepu i poprosiłam o biały materiał. A że byłam dość mała to zagubiłam się między wielkimi ludźmi. Nawet ktoś mnie zapytał » Gdzie jest twoja mama? «. Pewnie sądzono, że ukradłam pieniądze. Nie pozwoliłam, by się mnie pozbyto w ten sposób. Płakałam głośno i powiedziałam:» Jeśli jutro (w niedzielę) nie będzie zamknięte, przyjdę z moją mamą «. Wtedy otrzymałam wszystko i do tego szeroką wstążkę, za którą nie musiałam zapłacić'.

Ogromnie się cieszyłam z przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej, miałam w sobie tylko jedną myśl i pragnienie: „Wkrótce przyjdzie do mnie Jezus i wtedy będę miała tabernakulum w mej kapliczce!”. Radość mnie ogarniała a moją mamę niepokój. Na dzień przed I Komunią świętą ta radość w mnie nie miała już granic, a moją mamę owładnął jeszcze większy niepokój, a nawet strach. Mama widząc jak jestem przejęta powiedziała do mnie: „Dziewczyno, ty się rozchorujesz z radości”. Przyznam się Wam, że w ostatnich dniach przygotowania do dnia Pierwszej Komunii świętej byłam milcząca. Moje myśli były przy Jezusie. Dlatego też nie dosłyszałam jak ks. Proboszcz tłumaczył, jak mam się zachować po przyjęciu Komunii świętej. Nie wiedziałam, jak mam się zachować, ale w tym uroczystym dniu byłam bardzo szczęśliwa, miałam ogromną wewnętrzną radość. Byłam cały czas przy Jezusie w płomiennej adoracji, nic innego nie było już ważne, zapomniałam o wszystkim. Nawet nie wiedziałam, co się dzieje wokół mnie. Jedynie ważny był Jezus we mnie. Po przyjęciu Pana Jezusa przyszła mi myśl:» Tak, a co teraz zrobisz ze świętą Hostią? Jezus jest teraz w twoim sercu i w tabernakulum; ale czy jest też w świętej Hostii? Muszę oczywiście czekać, aż on się rozpuści (na języku) «Wszystkie dzieci wyszły już z kościoła, a ja sama jeszcze klęczałam. Przyszła mama i zapytała:» Dlaczego nie wychodzisz? Wszyscy czekamy na ciebie «. Ja nie wiedziałam, co powinnam powiedzieć i tylko cieszyłam się. Następnego dnia zapytałam matkę, ale całkiem ostrożnie:» Co robisz ze świętą Hostią po Komunii świętej? Jezus jest już w sercu? «Mama odpowiedziała:» Nie wiesz, że Jezusa w świętej Hostii się spożywa? «. Tak mi mama powiedziała, ale Ona nie rozumiała co się we mnie działo.

Wtedy też zaprzyjaźniłam się ze św. Tereską od Dzieciątka Jezus, która stała się moją przyjaciółką od serca na całe życie. Ale o świętej Teresce opowiem Wam następnym razem.

          Siostra Maryi Niepokalanej

Od dziecka nosiłam w sobie pragnienie by zostać siostrą zakonną. Chciałam niepodzielnym sercem służyć Panu Jezusowi i nosić w sobie kapliczkę, w której Zbawiciel byłyby adorowany cały czas, bez przerwy. Mając 17 lat wstąpiłam do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. W pierwszym roku nowicjatu, czyli wtedy, gdy złożyłam przyrzeczenia Jezusowi, otrzymałam jako siostra zakonna nowe imię Maria Dulcissima i habit oraz biały welon. To wtedy napisałam też książeczkę zatytułowaną „Moja kapliczka”. Powiem Wam szczerze, że przez całe moje życie dbałam o to, by Jezus czuł się dobrze w moim sercu, w mojej wewnętrznej kapliczce. Modliłam się o to, by być wewnętrzną a nie powierzchowną.  Prosiłam Pana Jezusa, by kształtował moje serce, a także bym umiała z radością ofiarowywać się w każdej Mszy świętej. Tak bardzo chciałam sprawiać radość Ojcu Niebieskiemu.

          Zaproszenie

Kochani Moi Przyjaciele zachęcam Was do tego, byście również budowali w sercu kapliczkę dla Pana Jezusa. Niech Zbawiciel czuje się u Was dobrze i udziela ogromu swych łask, niech błogosławi i umacnia w dobrym.  A dziś zapraszam Was wszystkich do wzięcia udziału w I Konkursie Międzyparafialnym organizowanym przez moje siostry ze Zgromadzenia sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu. Zapraszam dzieci ze Zgody, czyli z moich rodzinnych stron i z Raciborza Brzezia, z miejsca gdzie spędziłam ostatnie 3 lata swojego życia i tu przeszłam do nieba. Poczytajcie regulamin konkursu, a może pomogą Wam w tym Wasi Kochani Rodzice.

  

Pozdrawiam serdecznie.

                                                                               Wasza Siostra Dulcissima

  

Niebo, 09 kwiecień 2021


(Nie)Tradycyjne Poświęcenie Pokarmów Wielkanocnych


Ograniczenia dla parafii w najbliższych dniach i Program Triduum Paschalnego 2021 w naszej parafii

NOWE ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO   KLIKNIJ

 

Drodzy parafianie!

Od 27 marca władze państwowe ograniczyły możliwość uczestnictwa w nabożeństwach do 1 osoby na 20 m2 powierzchni użytkowej kościoła.

W naszym kościele oznacza to, że jednocześnie w nabożeństwach może uczestniczyć 55 osób.

Kościół nasz posiada 54 ławki dla wiernych , w związku z tym, proszę aby w każdej ławce usiadła tylko jedna osoba.

Wszystkim, dla których 'zabraknie' miejsca w ławkach przed rozpoczęciem mszy św. udzielimy Komunii św. i proszę, aby uczestniczyli w tym dniu we mszy św. transmitowanej, lub o uczestnictwo we mszy św. na zewnątrz przed kościołem. Przypominam o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

 

Wszyscy widzicie i słyszycie jak wielką presję wywiera się na proboszczów, dlatego proszę o wyrozumiałość i podporządkowanie się tej zasadzie. W przeciwnym wypadku grozi parafii grzywna w wys. 5-30 tys. zł. Zachęcam do uczestnictwa w mszach św. odprawianych w dni powszednie, kiedy jest niewielu wiernych w kościele. Będzie to postawa w duchu szacunku dla zdrowia i życia mojego i innych z wielką korzyścią dla własnej duszy.

 

W związku z ograniczeniem ilości uczestników liturgii w naszym kościele odprawimy dodatkowe msze św. w niedziele i święta o 18:00.

W czasie Triduum Paschalnego będziemy odprawiać dodatkowe nabożeństwa. Bardzo proszę o wybranie sobie jednego nabożeństwa, aby móc w tych dniach pomodlić się w kościele, a jednocześnie dać możliwość modlitwy w kościele innym:

W. Czwartek: Msze św. o 8:00, 17:00 i 19:00;  od 20:00 czuwanie modlitewne z Chrystusem w 'ciemnicy'

W. Piątek:  

- 8:00     Gorzkie żale

- 9:00     Liturgia godzin: „ciemna jutrznia”

-10:00    Droga Krzyżowa

- 18:00   Liturgia Męki Pańskiej

- 20:00  Droga krzyżowa i nowenna do Miłosierdzia Bożego

W. sobota:

- 9:00     Liturgia godzin: „ciemna jutrznia”

- 20:00  Wigilia Paschalna

 

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny wg zaleceń odbędzie się poprzez transmisję o g. 12:00. Niech każdy przygotuje w domu stół wielkanocny i w południe przyjmie błogosławieństwo pokarmów wokół stołu rodzinnego poprzez transmisję na naszym kanale youtube. Zachęcam do pokropienia darów stołu wodą święconą. Można ją naczerpać w kościele. Zachęcam, żeby zrobić w tym czasie pamiątkowe zdjęcie rodzinne i przesłać na adres mail parafii. Za zgodą rodziny zdjęcia te wywiesimy na stronie parafialnej.

 

Adoracja Krzyża św. odbywać się będzie w W.Sobotę do godz. 19:00.

Przez cały dzień nasz kościół jest otwarty dla adoracji i modlitwy indywidualnej w ciszy.

 

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

W wielkim tygodniu zachęcamy do skorzystania z możliwości przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania.

Spowiadać będziemy:

Pon-śr          7:00-8:30; 17:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. Czw.         7:00-10:00; 16:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. Pt.             7:00-11:00; 16:00-18:00; 19:00-20:00 lub do ostatniego penitenta

W. sob.          7:00-12:00; 14:00-16:00; 19:00-20:00

 

Jeszcze raz apeluję do wszystkich o rozsądek i wyrozumiałość oraz prawdziwą troskę o zdrowie duszy i ciała.

 

Życzymy wszystkim parafianom głębokiego przeżycia

Świąt Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego,

oraz odnowienia swojej osobistej więzi z Chrystusem naszym Zbawicielem!

 

 

 


PARAFIALNA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA - 'Droga św. Józefa'

W piątek 19 marca zapraszamy chętnych do udziału w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ po śladach św. Józefa.

Mottem drogi będą słowa: Józefie wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i jeszcze tej nocy idź do Egiptu...

Rozpoczniemy od mszy św. w naszym kościele o 20:15.

Trasa liczy ok. 20 km, powiedzie od naszego kościoła parafialnego, do kościoła św. Józefa w Rudzie Śl., a następnie do kościoła św. Józefa w Chorzowie i skończy się znów w naszym kościele parafialnym.

Opiekunem duchowym będzie ks. Paweł, przewodnikiem na drodze będzie szafarz Krzysztof.

 

Przy kapl. Krzyża św. na stoliku jest lista na zapisy dla chętnych.

 

Trasa:    WYŚWIETL W MAPACH GOOGLE


WIELKI POST

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

        1. Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych w naszej parafii w dn. 14-17 marca.

 

Rozpoczynamy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje poprowadzi ks. Krzysztof Jonczyk, pracujący w diecezji ołomunieckiej. Rekolekcje będą transmitowane na żywo w internecie. Nauki rekolekcyjne będą w czasie homilii mszalnych. Zapraszamy również na nauki stanowe:

 • w niedzielę o 17:30 dla mężczyzn;
 • poniedziałek o 19:00 dla kobiet;
 • wtorek o 19:00 dla młodzieży + kandydaci do bierzmowania.

Dzieci zachęcamy do skorzystania z materiałów specjalnie do nich przygotowanych na stronie www.Holyweek.pl i kanale YT holyweek.
Codziennie o 20:15 modlitwa różańcowa z rozważaniami i Apel Jasnogórski.

Szczególnie zachęcamy w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

 

 

 

 

 

 1. Zachęcamy również do skorzystania z kilku propozycji rekolekcji w formie online:
 2. a) wielkopostny projekt formacyjny w ramach platformy holyweek.pl – oparto go na przesłaniu Ewangelii kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Projekt polecamy dzieciom, młodzieży, a także rodzinom.
 3. b) „O komunikacji, która zbliża” – to propozycja poświęcona budowaniu autentycznej bliskości nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z samym sobą i z Bogiem. Aby ukazać różne aspekty międzyludzkiej komunikacji, perspektywę psychologiczną połączono z wymiarem duchowym. Szczegółowe informacje w załączniku nr 2 oraz na stronie internetowej: https://www.uslyszecslowo.pl/kurs-wielkopostny.html?fbclid=IwAR0LXnm7W9yAS0V1UuHnjHUoHdug_OKGDqQ_5ZbkpUYS3MykzIgmS1YgbGE.
 4. c) „W drodze ku zmartwychwstaniu” – to propozycja trzydniowych rekolekcji poświęconych Świętej Rodzinie w odniesieniu do zagadnień współczesności. Odbędą się one w dn. 29–31 marca. Transmisja od godz. 19 na stronach Youtube następujących wspólnot: SNE Chrystusa Króla w Katowicach, SNE Rafael w Rudzie Śląskiej, SNE Zacheusz w Katowicach.

            Zachęcamy także do przeżywania Wielkiego Postu na antenie Radia eM. Redakcja proponuje następujące audycje:

           a) myśli na Wielki Post Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będą to fragmenty wygłoszonych przez niego kazań oraz listów do rodziców. Emisję zaplanowano w dni powszednie o godz.  11.55, 17.55, 20.50.

           b) Wielki Post ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. To cykl sześciu audycji opartych na świadectwie życia i nauczaniu ks. Franciszka. Audycje będą składały się także z rozmów z Księdzem Biskupem Bp. Adamem Wodarczykiem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks Franciszka. Wiodące tematy audycji: nawrócenie, modlitwa, świadectwo oraz istota Triduum Paschalnego. Przedłużeniem wielkopostnego cyklu będą audycje z okazji przypadającej 24 marca br. 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Emisja na antenie Radia eM w niedziele o godz. 15.20 (po emisji audycje będą udostępnione na stronie internetowej Radia eM).


111 urodziny sł.B. s. Dulcissimy Hoffmann

7 lutego 2021 r. w rodzinie Józefa i Albiny Hoffmannów w domu przy ul. Drzymały 5 przyszła na świat dziewczynka. Na chrzcie św., który odbył się w kościele parafialnym św. Józefa na Zgodzie otrzymała imiona Helena Joanna później znana jako s. Dulcissima - oblubienica krzyża. Była naszą parafianką, dziś jest kandydatką na ołtarze. Warto znać jej życie. Tak się nam przedstawia:

 

W życiu każdego człowieka są takie dni, które będzie pamiętał przez całe życie. Poniżej przedstawię Ci kilka dat, które dla mnie są bardzo ważne:

07.02.1910 – to dzień moich urodzin. Przyszłam na świat! Nazywam się Helena Joanna. Moimi rodzicami są Józef i Albina z d. Jarzombek. Urodziłam się na osiedlu Zgoda przy ul. Drzymały 5
Józef Hoffmann, czyli mój tato, ur.08.09.1886r w Gąsiorowicach w parafii Jemielnica w powiecie Strzelce Opolskie. Ojciec był Ślązakiem, świetnie władającym językiem niemieckim, jak i polskim. W moim domu rozmawiało się gwarą śląską. Jestem pierwszym dzieckiem, za dwa lata, bo w 1912 roku urodził się mój młodszy brat Reinhold.
13.02.1910 – przyjęłam chrzest św. kościele parafialnym św. Józefa na Zgodzie w kolonii Otylia
09.1915 – stawiałam swoje pierwsze kroki do przedszkola na Zgodzie, prowadzonego przez siostry Boromeuszki Trzebnickie, siostry dojeżdżały ze Świętochłowic, gdyż nie miały swojego klasztoru na Zgodzie. (por.” Wierny Szmaragd Polski”, str.20).
20.04.1916  – rozpoczęłam naukę w SP im. Józefa Poniatowskiego w Nowym Bytomiu.
08.01.1919 – to dzień śmierci mojego taty Józefa Hoffmann. Miał tylko 33 lata.
01.1920 – mam 10 lat! Poznaje pierwsze Siostry Maryi Niepokalanej, które właśnie przejmują przedszkole od Sióstr Boromeuszek i podejmują pracę w naszej parafii.
05.05.1921ważny dzień. To dzień mojej I Komunii św. Tuż przed pierwszą spowiedzią św. ukazała mi się św. Tereska, rozpoznałam ją nieco później – tuż po I Komunii – na medalionie, który wykopałam pracując na polu.
05.1925ważny dzień. Niedziela Trójcy świętej. Postanowiłam złożyć Akt oddania się Bogu na własność i równocześnie na modlitwie usilnie prosiłam o łaskę powołania zakonnego. Poprosiłam także o przyjęcie do Sodalicji Mariańskiej i zostałam jej członkiem.
05.05.1927 Ważny dzień. Z rąk ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego przyjęłam sakrament bierzmowania; Od tej chwili moją patronką jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
03.09.1927 – Składam prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.
07.12.1927 – otrzymuje oficjalne zawiadomienie o przyjęciu do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od tej chwili staje się kandydatką w Zgromadzeniu.
01- 03.1928 – na krótki okres czasu pracuję w szpitalu hutniczym w Szopienicach Roździeniu.
17.03.1928ważny dzień. Rozpoczynam postulat we Wrocławiu.
24.12.1928 – w Henrykowie doświadczam pierwszych symptomów choroby. Lekarz Georg Krische  stawia mi diagnozę: zapalenie mózgu. (encephalitis)
23.10.1929ważny dzień. Obłóczyny. Rozpoczynam nowicjat wraz z 11 siostrami. Otrzymuje imię Maria Dulcissima.
21.03.1931 – proszę Zbawiciela, by wypełnił swe zamiary wobec mnie, nawet jeśli miałaby być to choroba i cierpienie. Ofiarowuje wszystko za Zgromadzenie.
25.03.1931 – w dniu Zwiastowania Maryi ponownie zachorowałam.
05.1931 – wyjeżdżam do Berlina na badania; tam otrzymuje wskazanie: operacja głowy.
Odnalazłam swoje notatki z osobistym aktem ofiarowania życia Bogu Trójjedynemu. Złożyłam także wyznanie miłości do Maryi.
18.04.1932ważny dzień. Składam Pierwsze Śluby zakonne. Po osobistej modlitwie w kaplicy, ponownie ofiarowuje siebie samą, postanawiam i oddaje swe oczy Zbawicielowi. Przecież Reguły zakonne są duchowymi oczami na drodze do doskonałości każdej zakonnicy.
06.1932 – Lekarz Richter stawia ostateczną diagnozę: guz mózgu.
18.01.1933 – przyjeżdżam do Brzezia nad Odrą. Następuje postęp choroby.
10.04.1934 – wizyta na Zgodzie: w domu rodzinnym, w klasztorze i w kościele parafialnym.
18.04.1935ważny dzień. W Wielki Czwartek w kaplicy w Brzeziu składam śluby wieczyste. Dolegliwości nasilają się.
18.05.1936 – idę do Domu Ojca.
22.05.1936 – to data mojego pogrzebu. Ciało zostało złożone do grobu na cmentarzu w Brzeziu.

18.05.2019 - zakoańczenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego i złożenie dokumentów w Kongregacji ds. kanonizacji w Rzymie.

 

Módlmy się o rychłą beatyfikację s. Dulcissimy. W naszej parafii takie modlitwy odbywają się w w każdy drugi piątek miesiąca o 7:45

Szczegóły życia s. Dulcissimy można poznać z książki Wierny szmaragd polski, którą można nabyć przy stoisku z prasą w kościele.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.dulcissima.pl

 

 sł.B. s. Mario Dulcissimo wstawiaj się za nami


NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO

Niedziela Słowa Bożego
„Biblia nie służy do nauki. Biblia służy do życia”. Lawrence O. Richards

Chciałbyś wiedzieć, co Bóg naprawdę o tobie myśli? A co ty powinieneś myśleć o Nim? Możesz się tego dowiedzieć... z Biblii!

Biblia to osobista wiadomość od Tego, który stworzył wszechświat. To żywe Słowo Boże, który czyni o wiele więcej niż tylko przykuwa twoją uwagę. Ono do ciebie przemawia. Gwarantuję ci, że wersety, które przeczytasz dziś, jutro wykorzystasz, by stawić czoła twoim problemom.

„Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”

Niedziela Słowa Bożego, która zgodnie z wolą Papieża Franciszka przypada w każdym roku na trzecią niedzielę okresu zwykłego, przypomina wszystkim, pasterzom i wiernym, o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego, a także o związku między Słowem Bożym a liturgią: „Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty”     
/Z Noty o Niedzieli Słowa Bożego kard. Roberta Saraha/

W naszej parafii na Zgodzie można się bardziej zaprzyjaźnić z Biblią w grupach:
1/ Krąg Biblijny - gdzie wspólnie czytamy i rozważamy słowo Boże; (spotkania w środy po mszy św. wieczornej)
2/ Modlitwa słowem Bożym - gdzie rozważamy i modlimy się słowem na najbliższą niedzielę; (spotkania w czwartki po mszy św. wieczornej)
3/ można też zostać Lektorem słowa Bożego - czytając Pismo św. w czasie liturgii.

Serdecznie zapraszamy!

 


Błogosławionych, pełnych Bożego pokoju i zdrowia Świąt Narodzenia Pańskiego


ROK ŚW. JÓZEFA - PATRONA KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

ROK ŚW. JÓZEFA
8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił Rok św Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Zachęcamy do zapoznania się z treścią opublikowanego z tej okazji listu apostolskiego Patris corde, a także z dekretem Penitencjarii Apostolskiej. Łączy on Rok św. Józefa z darem specjalnych odpustów. Informujemy, że Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy m.in. odmówią dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. Do Ciebie, Święty Józefie , szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA – PAPIEŻA LEONA XIII

Do Ciebie, święty Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach.

Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności. A jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkich przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen.

Ojciec św. Franciszek wydał z tej okazji specjalny List Apostolski PATRIS CORDE /Sercem Ojca/
Z OKAZJI 150. ROCZNICY OGŁOSZENIA ŚWIĘTEGO JÓZEFA PATRONEM KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

Link do tekstu listu: http://www.vatican.va/content/francesco/pl/apost_letters/documents/papa-francesco-lettera-ap_20201208_patris-corde.html

 

PENITENCJARIA APOSTOLSKA  

  

DEKRET

Prot. n. 866/20/I

 Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.

 Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.

 Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.

 A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.

 Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.

 Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52).

 Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.

 Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

 1. Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
 2. W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł „człowiek sprawiedliwy” (Mt 1, 19): on to, stróż „wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy”[1], czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, „bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości”[2]. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 3. W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
 4. Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie  z równym podziałem uprawnień i obowiązków”[3]. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
 5. Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu „pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia”[4]. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części  (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

 Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”[6].

 Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach  19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

 W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających  i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

 Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.

 Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.

Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.

 

Mauro Kard. PIACENZA

Penitencjarz Większy

 

Ks. Krzysztof NYKIEL

Regens

 


Pamiętamy o potrzebujących

19 grudnia będzie finał akcji Dzieciątko u sąsiada, paczki świąteczne przygotowane przez parafian zostaną dostarczone pod wskazane adresy.

Serdecznie dziękujemy tym parafianom, którzy wskazali osoby do obdarowania oraz tym, którzy przygotowali paczki. Dziękujemy także wolontariuszom, którzy je dostarczą obdarowanym.

 

Również 19 grudnia Urząd Miejski wraz z Fundacją Wolne Miejsce przygotowuje na parkingu obok Muzeum Powstań Śląskich ciepły posiłek dla ubogich. Organizatorzy zapraszają na gorący poczęstunek dla samotnych i potrzebujących. Zupa będzie wydawana od około godziny 13:00.


Zapamiętaj mnie (90 dni)