WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA

W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE

Wydarzenia

 

Nieszpory kolędowe 15:30

Serdecznie zapraszamy na radosne kolędowanie przy żłóbku

 w pierwsze święto o g. 15:30


Radosnych i Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego

Życzenia świąteczne


PIELGRZYMKA DO KRAJÓW NADBAŁTYCKICH - LIPIEC 2018

Zapraszamy na Pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich:

 

PIELGRZYMKA ZE WZGLĘDU NA BRAK CHĘTNYCH NIE ODBĘDZIE SIĘ

 

 

TALLIN- HELSINKI- RYGA- WILNO- TROKI- SOKÓŁKA

                 

 

Parafia św. Józefa Robotnika

Świętochłowice – Zgoda 

opieka duchowa: ks. Łukasz Jarek

TERMIN:   16–22. 07. 2018

 

RAMOWY PROGRAM:

 

Dzień 1 (16.07, poniedziałek): Wczesnym popołudniem udział we Mszy św. w kościele parafialnym na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Wyjazd przejazd przez Polskę, Litwę, Łotwę do Estonii. Postoje co 3, 4 godziny zgodnie z rozkładem pracy kierowców. (nocny przejazd)

 

Dzień 2 (17.07, wtorek):  Przyjazd do  Tallinna. Udział we Mszy św. Następnie przejazd do centrum Tallinna i piesze zwiedzanie miasta. Zobaczymy: Górne Miasto- Zamek Toompea z basztą Pikk Herman, sobór Aleksandra Newskiego, katedra Marii Panny Toomkirik- katedrę, udamy się do punktu widokowego na Dolne Miasto. Kolejno zwiedzanie Dolnego Miasta- ulica Krótka i Długa, rynek z ratuszem i apteką Ratuszową, malownicze średniowieczne zaułki, kamienice cechowe i gildii, Trzy Siostry, kościół Św. Olafa, baszta Gruba Małgorzata. Przejazd do hotelu w okolicy Tallina, zakwaterowanie, obiadokolacja, 1 nocleg.

 

Dzień 3 (18.07, środa): Śniadanie. Przejazd do portu, przeprawa promem do Helsinek. Dwugodzinny rejs. Przejazd pod stadion olimpijski będący głównym obiektem letnich igrzysk w 1952 r. Następnie autokarem podjedziemy w okolicę Temppeliaukio- słynnego Kościoła Skalnego. Dalej zwiedzanie piesze centrum: spacer monumentalną Mannerheiminitie- po drodze m.in. Muzeum Narodowe, Parlament, Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, przez Rautatientori- perły architektury narodowego romantyzmu m.in. Teatr Narodowy i Dworzec Główny; także Muzeum Sztuki Ateneum, Plac Senacki z pomnikiem cara Aleksandra II, katedra luterańska, siedziba premiera i uniwersytetu. Wizyta w Soborze Uspieńskim. Po zwiedzeniu udział we Mszy św. Następnie obiadokolacja w restauracji i czas wolny na ulicy Kauppatori – centralnym placu Helsinek. Wieczorem przejazd autokarem na prom. Wypłynięcie do Tallina. Przejazd do hotelu na 2 nocleg.


Dzień 4 (19.07, czwartek): Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Rygi. Udział we Mszy św. Zwiedzanie miasta: ryska secesja- spacer tzw. Szlakiem Ryskich Klejnotów Art. Nouveau. Piesze zwiedzanie miasta: Pomnik Wolności- symbol niepodległości, Łotewska Opera Narodowa, ryska starówka - Mała i Duża Gildia, Koci Dom, pozostałości fortyfikacji- Baszta Prochowa, Brama Szwedzka, Trzej Bracia, katedra luterańska, rynek z Domem Bractwa Czarnogłowych i Domem Wagi, kościół luterański św. Piotra, panorama ryskiej starówki z drugiego brzegu Dźwiny. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Obiadokolacja i 3 nocleg.

 

Dzień 5 (20.07, piątek): Wczesne śniadanie. Przejazd na Litwę, do Wilna. Udział we Mszy św. Zwiedzanie miasta: kaplica MB Ostrobramskiej, Cerkiew św. Ducha, Wieża Giedymina, klasztor oo. Bazylianów i cela „Cela Konrada”, gdzie był więziony Adam Mickiewicz wraz z innymi filomatami, kościół św. Kazimierza- patrona Litwy, Plac Ratuszowy, kamienica Joanny Mickiewiczowej- ostatnie miejsce pobytu w Wilnie Adama Mickiewicza. Po południu wizyta na cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków, pomnik A. Mickiewicza, kościół św. Piotra i Pawła-  „perła baroku”. Czas wolny na posiłek. Wizyta na Wzgórzu Trzech Krzyży- niezwykłym sanktuarium, w którym naród litewski złożył kilkadziesiąt tysięcy krzyży wotywnych. Przejazd do hotelu na obiadokolację i 4 nocleg

 

Dzień 6 (21.07, sobota): Udział we Mszy św. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Następnie przejazd do Trok- dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego- siedziby Kiejstuta i Witolda. Podziwianie krajobrazów rozległego kompleksu jezior trockich. Zwiedzanie zamku malowniczo położonego na wyspie. Możliwość degustacji tradycyjnych dań kuchni litewskiej (należy koniecznie spróbować pierożków zwanych kibinami z siekaną wieprzowiną, baraniną lub wołowiną). Przejazd na obiadokolację i 5 nocleg do Polski.

 

Dzień 7 (22.07, niedziela): Po śniadaniu przejazd do Sokółki- miejsca Cudu Eucharystycznego, nazywanego potocznie polskim Lanciano. Nawiedzenie kościoła  św. Antoniego, modlitwa w kaplicy, gdzie znajduje się Cząstka Ciała Pańskiego. Udział we Mszy św. Po obiedzie wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Świętochłowic późnym wieczorem.

 

Cena: 1850 zł/ os. przy grupie 40 – 45 osób

 

 

ŚWIADCZENIA:

- przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, wc, dvd, cafe bar),

- 5 noclegów, pokoje 2- 3 os. z  łazienkami,

- wyżywienie 2x dziennie: 5 śniadań, 6 obiadokolacji,

- przeprawy promowe Tallin- Helsinki, Helsinki- Tallin,

- opieka pilota - przewodnika na całej trasie,

- opieka duchowa kapłana,
- ubezpieczenie KL, NNW, CP- choroby przewlekłe, bagaż; SIGNAL IDUNA S.A.,

- rezerwacje Mszy św.

- PAKIET PIELGRZYMA: śpiewnik, chusta

 

CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za przewodników lokalnych- razem ok. 55 Euro/os.,

- zestawów audio guide ok. 9 Euro/ os.,

- napoi do obiadokolacji.

 

(kwota w Euro będzie zbierana w autokarze i rozliczana przez pilota pod koniec pielgrzymki)

 

 

Przelewy dokonujemy na adres:

Biuro Podróży „Vero Travel” Beata Wilk

  1. Krakowska 37, 45 – 075 Opole

konto bankowe PLN: BZ WBK SA  51 1090 2590 0000 0001 2303 7371

tytułem: pielgrzymka do krajów nadbałtyckich (termin: 16- 22.07.2018), grupa ze Świętochłowic 

 

 


RORATY

Wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy do udziau w roratach adwentowych:

 

Poniedziałek, Wtorek i Środę o godz. 6:30;    w Czwartek o godz. 16:00

 

Roraty przeżyjemy ze św. Józefem i Maryją. Będą śpiewy i konkursy z nagrodami!

Koniecznie weźcie ze sobą lampiony!


Spotkanie rady parafialnej

Przedstawiamy zapis protokołu spotkania rady parafialnej:

 

Protokół z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej
w dniu  22.11.2017r.

 

 

Po przywitaniu nowo wybranych radnych i odmówieniu modlitwy nastąpił wybór zastępcy przewodniczącego Rady Parafialnej oraz sekretarza rady. Jednogłośnie na zastępcę przewodniczącego wybrano Pana Dominika Nędza. Na funkcję sekretarza jednogłośnie wybrano Panią Magdalenę Dyłkę.  W dalszej kolejności, również drogą głosowania, ustalono członków Rady Ekonomicznej parafii, w której skład wchodzą: Pan Ireneusz Staniów, Pan Aleksander Rudziarczyk, Pan Wojciech Loska i Pan Sebastian Lenart.

Zakończywszy etap głosowań skupiliśmy się nad planami duszpasterskimi na najbliższy czas. Omówiliśmy następujące kwestie i problemy:

  1. Ustalenie kwestii technicznych tegorocznych wizyt duszpasterskich – tras, dat oraz godzin „kolędy”.
  2. Temat tegorocznych rorat nawiązywać będzie do ogłoszonego w Polsce, przez ojca św. nadzwyczajnego roku Św. Józefa Kaliskiego.
  3. Sprawa Barbórki – pomysł z reaktywacją uroczystej Mszy Świętej z orkiestrą górniczą, w intencji górników i ich rodzin – w późniejszym terminie zorganizowanie „Barbórkowego Turnieju Skata”.
  4. Kwestia organizacji Św. Mikołaja dla dzieci oraz przebiegu Świąt Bożego Narodzenia – debata nad uczestnictwem parafii w ulicznych jasełkach, czyli Orszaku Trzech Króli.
  5. Pochylenie się nad planami misji ewangelizacyjnych, które odbędą się w roku 2018 we współpracy ze Szkołą Nowej Ewangelizacji. - Debata nad planami pielgrzymkowymi: reaktywacja parafialnej pieszej pielgrzymki do Częstochowy (na początek, na zasadzie dołączenia do regionalnych pielgrzymek z większym bagażem doświadczeń i lepszą organizacją) oraz pielgrzymek autokarowych m.in. na Morawy w celu poznania tamtejszych miejsc kultu oraz do znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.
  6. Omówienie problemu związanego z brakiem zaangażowania parafian w sprawy wspólnoty – zarówno w postrzeganiu budynku kościoła jako swojego domu jak i w sprawie czytania słowa Bożego w posłudze lektoratu. Brakuje osób chętnych do pomocy przy sprzątaniu kościoła oraz osób, które podjęłyby się wyzwania czytania niedzielnych czytań. Obydwa przypadki, z pozoru różne, charakteryzuje wspólny mianownik – zanikające poczucie wspólnoty parafialnej rodziny. Tym samym potrzeba zachęcać wiernych do większego zaangażowania w potrzeby wspólnoty jak również rozmawiać o problemie i podkreślać wielką wartość angażowania się w życie parafii.
  7. Z propozycji parafian nawiązaliśmy do organizacji XII Misterium Męki Pańskiej w Wielką Środę. Podkreślono potrzebę szerzenia kultu Sługi Bożej Marii Dulcissimy Hoffmann – wyrażona została potrzeba częstszego odwiedzania grobu Siostry Dulcissimy, a szczególnie intensywnej modlitwy za jej wstawiennictwem w trudnych sprawach osobistych i parafialnych. Foldery z modlitwami będą wręczane każdej rodzinie w czasie kolędy.

 

Po podsumowaniu obrad uzgodniono termin dalszego posiedzenia. Zakończyliśmy spotkanie wspólną modlitwą oraz błogosławieństwem.

                                                                              


Odpust w katedrze

Ks. Arcybiskup serdecznie zaprasza do uczestniczenia w niedzielę 26 listopada w uroczystej liturgii Mszy świętej o godzinie 12-tej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Zaproszenie do udziału szczególnie kieruje do rodzin oraz przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających w parafiach, reprezentantów Rad Duszpasterskich każdej parafii, członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji ich patronalnego święta; a także osoby życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, którym bliski jest kościoł katedralny.


Wieczór uwielbienia z bł. Karoliną 18.11.2017

Parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

zaprasza młodych duchem na wieczór uwielbienia z bł. Karoliną Kózkówną.

 

wieczór uwielbienia


KOLĘDA 2017/2018

Zapraszamy do zapoznania się z terminami tegorocznych odwiedzin duszpasterskich.

Cieszymy się na kolędowe spotkania z parafianami.

Do zobaczenia!

Odwiedziny duszpasterskie 2017/2018


86 rocznica poświęcenia naszego kościoła

W niedzielę 12 listopada będziemy obchodzić 86 rocznicę poświęcenia naszego kościoła:

...Budowa szybko posuwała się naprzód i trwała niespełna sześć miesięcy. 12 listopada 1931 roku kościół został konsekrowany. W uroczystościach poświęcenie uczestniczył proboszcz z Hajduk  - ks. Józef Czempiel, którego parafia pomniejszyła się o część ulic zaliczonych do parafii św. Józefa (Kolonia Dworcowa, ul. Kolejowa, część Kaliny oraz ul. Krakowska, Ogrodowa, Rawy, Tunelowa, ks. Ficka). Do nowej parafii doszło 3200 dawnych hajduczan, którzy odtąd tworzyli wspólnotę zgodzką liczącą około 10 000 osób. Nowa świątynia była znacznie bliżej skupisk zabudowy mieszkalnej, w pobliżu linii kolejowej Gliwice – Katowice, blisko kopani „Polska”. Autorem projektu o awangardowym w tych czasach kształcie był ówczesny budowniczy diecezjalny architekt Jan Affa, który także zaprojektował plebanię. Nowy kościół na Zgodzie, podobnie jak „stary”, otrzymał za patrona św. Józefa.

Parafianie byli zadowoleni, gdyż budowa nowej świątyni poszła szybko i sprawnie, a kościół prezentował się okazale. Oczywiście starano się wykorzystać pewne rzeczy z wyposażenia ze starego kościoła zgodzkiego na Otylii, jak np. ławki oraz organy, które wykonała w 1885 roku firma Kurcer z Gliwic. Wykorzystano też ołtarz, lecz usunięto z niego elementy gotyckie i nadano formę stylu romańskiego. Przybyło też rzeczy nowych. 23 kwietnia 1933 roku poświęcono figury św. Barbary i św. Katarzyny, które wykonał Bizgwa – artysta z Katowic. Rok później zakupiono rzeźbę św. Anny, a w 1936 roku ustawiono ołtarz boczny św. Floriana, który ufundowali pracownicy Huty Zgoda...

 

Całą historię parafii i budowy kościoła można przeczytać tu

 

W czasie sumy niedzielnej odprawianej o 9.30 wraz z chórem parafialnym zaśpiewamy uroczyste 'Te Deum laudamus' a o 15.00 zapraszamy do kościoła na rocznicowy koncert zespołu Capax Dei z Kochłowic.


Wygrana w konkursie: Ulubiona parafia w Świętochłowicach

Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na naszą parafię w konkursie internetowym: Moja parafia w Świętochłowicach.

Okazaliśmy się najbardziej lubianą parafią Świętochłowiczan. Cieszymy się i zapraszamy do udziału w życiu naszej wspólnoty.

                                                                                                                                                                                                                        Duszpasterze

 

https://swiony.pl/i,wybraliscie-ulubiona-parafie-w-swietochlowicach,200274,868497.html


Zapamiętaj mnie (90 dni)