WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA

W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE

Wydarzenia

 

KOLĘDA 2017/2018

Zapraszamy do zapoznania się z terminami tegorocznych odwiedzin duszpasterskich.

Cieszymy się na kolędowe spotkania z parafianami.

Do zobaczenia!

Odwiedziny duszpasterskie 2017/2018


86 rocznica poświęcenia naszego kościoła

W niedzielę 12 listopada będziemy obchodzić 86 rocznicę poświęcenia naszego kościoła:

...Budowa szybko posuwała się naprzód i trwała niespełna sześć miesięcy. 12 listopada 1931 roku kościół został konsekrowany. W uroczystościach poświęcenie uczestniczył proboszcz z Hajduk  - ks. Józef Czempiel, którego parafia pomniejszyła się o część ulic zaliczonych do parafii św. Józefa (Kolonia Dworcowa, ul. Kolejowa, część Kaliny oraz ul. Krakowska, Ogrodowa, Rawy, Tunelowa, ks. Ficka). Do nowej parafii doszło 3200 dawnych hajduczan, którzy odtąd tworzyli wspólnotę zgodzką liczącą około 10 000 osób. Nowa świątynia była znacznie bliżej skupisk zabudowy mieszkalnej, w pobliżu linii kolejowej Gliwice – Katowice, blisko kopani „Polska”. Autorem projektu o awangardowym w tych czasach kształcie był ówczesny budowniczy diecezjalny architekt Jan Affa, który także zaprojektował plebanię. Nowy kościół na Zgodzie, podobnie jak „stary”, otrzymał za patrona św. Józefa.

Parafianie byli zadowoleni, gdyż budowa nowej świątyni poszła szybko i sprawnie, a kościół prezentował się okazale. Oczywiście starano się wykorzystać pewne rzeczy z wyposażenia ze starego kościoła zgodzkiego na Otylii, jak np. ławki oraz organy, które wykonała w 1885 roku firma Kurcer z Gliwic. Wykorzystano też ołtarz, lecz usunięto z niego elementy gotyckie i nadano formę stylu romańskiego. Przybyło też rzeczy nowych. 23 kwietnia 1933 roku poświęcono figury św. Barbary i św. Katarzyny, które wykonał Bizgwa – artysta z Katowic. Rok później zakupiono rzeźbę św. Anny, a w 1936 roku ustawiono ołtarz boczny św. Floriana, który ufundowali pracownicy Huty Zgoda...

 

Całą historię parafii i budowy kościoła można przeczytać tu

 

W czasie sumy niedzielnej odprawianej o 9.30 wraz z chórem parafialnym zaśpiewamy uroczyste 'Te Deum laudamus' a o 15.00 zapraszamy do kościoła na rocznicowy koncert zespołu Capax Dei z Kochłowic.


Wygrana w konkursie: Ulubiona parafia w Świętochłowicach

Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na naszą parafię w konkursie internetowym: Moja parafia w Świętochłowicach.

Okazaliśmy się najbardziej lubianą parafią Świętochłowiczan. Cieszymy się i zapraszamy do udziału w życiu naszej wspólnoty.

                                                                                                                                                                                                                        Duszpasterze

 

https://swiony.pl/i,wybraliscie-ulubiona-parafie-w-swietochlowicach,200274,868497.html


Witamy

WITAMY NA NOWEJ STRONIE INTERNETOWEJ

PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE

KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ POD ADRESEM: www.parafiazgoda.pl


Zapamiętaj mnie (90 dni)