Wydarzenia

 

RESTART PARAFII

RESTART PARAFII

 

Od 1 czerwca wracamy do życia parafialnego w pełnym wymiarze. Jedynym znakiem, że jeszcze nie jesteśmy całkowicie bezpieczni są maski, które muszą zasłaniać usta i nos.

- Jeszcze do soboty obowiązuje dyspensa ks. Arcybiskupa od obowiązku Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Oznacza to, że znowu nieobecność na Eucharystii w kościele bez ważnego powodu jest dla katolika grzechem ciężkim. Transmisje liturgii są pomocne dla chorych, osób w podeszłym wieku i matek w połogu.

- Wracamy do odprawiania wszystkich nabożeństw.

- Za zgodą rodziców mogą wrócić do służby ministranci. Od dziś także mogą wrócić do zwykłej służby szafarze Eucharystii, lektorzy i schole.

- Przez wzgląd na wysokie liczby zarażonych, szczególnie u nas na Śląsku, zachęcamy jeszcze do przyjmowania Komunii św. na rękę. Do komunii św. podchodzimy bez masek.

- Spowiedź św. będzie się odbywała zarówno w konfesjonale, jak i w przejściu na chór.

- Powracamy do odwiedzin chorych w domach. Prosimy zgłaszać chorych telefonicznie w kancelarii

- Pogrzeby będą odprawiane w tradycyjnej formie.

- I Komunia św. wg uznania rodziców odbędzie się 6 września, jednak możliwe jest przystąpienie dziecka do I Komunii św. w jakimkolwiek innym terminie po uzgodnieniu z proboszczem.

- Bierzmowanie będzie po przerwie wakacyjnej w ustalonym przez ks. bpa terminie. Wszystkich bierzmowańców zapraszamy do kościoła w piątek o 18:00 na mszę św. i spotkanie informacyjne

- Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Rozpoczniemy mszą św. polową przed budynkiem CKŚ, później przejdziemy procesją ulicą Wojska Polskiego w kierunku szkoły salezjańskiej i zakończymy na podwórzu szkoły. Ołtarze będą przygotowane przy domu s. Dulcissimy oraz przed bramą byłego obozu Zgoda.

- Wszystkie dzieci zapraszamy na mszę św. szkolną w czwartek o 16:30 /nie będzie już mszy św. wieczornej o 18:00/, po mszy św. zapraszamy na spotkania Dzieci Maryi i ministrantów na świeżym powietrzu, nie będzie na razie spotkań dla dzieci w salkach. Prosimy rodziców o pisemną zgodę na uczestnictwo w zbiórkach.

- Powracamy do spotkań formacyjnych dla dorosłych wg uznania w salce lub w kościele:

  • wtorek – Koło misyjne 16:45; spotkanie grupy AA 18:00
  • środa – Legion Maryi 16:00 i na przemian krąg biblijny / Spotkania u Józefa (katecheza dla dorosłych) 19:00
  • czwartek – szkoła modlitwy sercem 19:00
  • piątek – spotkanie dla młodzieży i na przemian Szkoła ewangelizacji Cyryl i Metody / lektorzy
  • sobota – sprzątanie kościoła /10:00/
  • Krąg Domowego Kościoła (oaza rodzin) raz/mies.

- rezygnujemy z codziennej modlitwy brewiarzowej w kościele na rzecz modlitwy Żywego różańca, rezygnujemy z codziennych katechez na kanale youtube na rzecz spotkań w grupach formacyjnych

- pozostaje całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu i codzienna modlitwa różańcowa o 20:30

 

  1. Poniedziałek -               Święto NMP Matki Kościoła
  1. Czwartek   -   ŚWIĘTO o Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
  2. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Jeszcze do przyszłej niedzieli można spełnić obowiązek wielkanocnej spowiedzi i Komunii św, który wynika z przykazań kościelnych
  3. Przyszła niedziela   -   UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIETSZEJ TRÓJCY, kolekta na wydział teol. UŚ

 

Wszystkie ogłoszenia i intencje mszalne na najbliższy tydzień można znaleźć tu

 

Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary, przekazane na potrzeby parafii.

Święty Józefie miej nas w swojej opiece!


ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO

ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ
Z DNIA 28 MAJA 2020 R.

 

Wstęp

W związku z sytuacją epidemiologiczną dotychczasowe akty prawne metropolity katowickiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

Odwołanie dyspensy

Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.).

W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.

Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele

Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw, które zostają przywrócone zgodnie z kalendarzem liturgicznym i parafialną tradycją, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni.

Za zgodą rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca się posługę służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy.

Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania

W ślad za zarządzeniem z dnia 16 maja br. zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.

Duszpasterstwo

Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych. Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.

Udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach należy organizować za pośrednictwem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, a następnie szczegóły uzgadniać z biskupem – szafarzem sakramentu.  

W nawiązaniu do pkt. 5 zarządzenia z dnia 4 maja br. polecam proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych i z uwzględnieniem rozporządzeń władzy cywilnej.

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej.

Przywracamy duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Światło-Życie, a także innych grup parafialnych. W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

 


UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO 24.05.2020

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach. W naszym kościele może być obecnych jednorazowo 80 osób.

Dziś: obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Kolekta przyszłej niedzieli – na potrzeby archidiecezji. Przeznaczona będzie na sfinansowanie prac związanych z odnowieniem kurii i katedry – pomnika historii.

 

  1. Od poniedziałku do soboty -                Wszystkie wydarzenia są transmitowane

- 7:15          Jutrznia + różaniec

- 8:00         Msza św.

- 12:00       Anioł Pański + Modlitwa w ciągu dnia

- 17:15       Nieszpory

- 18:00      Msza św.

- 19:30       Spotkania z wiarą na youtubie

- 20:30       codziennie Różaniec i Apel Jasnogórski

 

  1. Niedziele

- Msze św. są odprawiane wg niedzielnego porządku: 7:30; 9:30; 11:00; 12:30; 16:30

- Zachęcamy do składania intencji mszalnych w kancelarii parafialnej, są jeszcze wolne int. w przyszłą niedzielę o g. 9:30 i 11:00

- 5 min. przed rozpoczęciem każdej mszy św. będzie rozdzielana Komunia św. dla tych, którzy nie chcą uczestniczyć we mszy św. w kościele. /Dyspesa od obowiązku niedzielnej i świątecznej mszy św. obowiązuje do odwołania/

- Spowiedź św. odbywać się będzie codziennie przed każdą mszą św. w wejściu na chór.

 

  1. Kancelaria parafialna jest czynna w godzinach urzędowania.
  2. Codziennie 9:00-18:00 kościół jest otwarty dla osobistej adoracji N. Sakramentu.
  3. W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Serdecznie zapraszamy na czuwanie modlitewne - „Wieczór Ducha Świętego” w niedzielę od g. 18:00. W programie konferencja, msza św. /ok. 19:00/ i modlitwa z uwielbieniem. Zapraszamy szczególnie wszystkich członków naszych grup i wspólnot parafialnych!
  4. W przyszłą niedzielę miała być pielgrzymka mężczyzn do Piekar. W związku z trwającym stanem epidemicznym nie może się odbyć w tradycyjnej formie. Zapraszamy do łączności z Piekarami za pomocą transmisji w TV Polonia, TVP Katowice. Początek od g. 13:00
  5. Składamy serdeczne podziękowanie tym parafianom, którzy ofiarnie i bezinteresownie dbają o czystość naszej świątyni traktując ją jak swój drugi dom, sprzątając i dezynfekując kościół tak, by wszyscy mogli bezpiecznie i w miłej atmosferze brać udział w liturgii św.

Serdecznie dziękujemy Wam za wszystkie ofiary,
które przekazujecie na potrzeby funkcjonowania parafii
osobiście lub na konto parafialne.

   Święty Józefie miej nas w swojej opiece!


SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DO GÓRNIKÓW

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
DO GÓRNIKÓW W SYTUACJI PANDEMII

W ostatnich dniach dochodzą do mnie informacje o trudnej sytuacji epidemicznej na Śląsku.

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce chciałbym zapewnić o naszej duchowej łączności z wszystkimi górnikami i ich rodzinami, zwłaszcza z tymi, których bezpośrednio dotknęła epidemia.

 

Górnicy wielokrotnie udowodnili swoją miłość do Polski i do Kościoła, dlatego dzisiaj chcemy Was zapewnić – nie jesteście sami! Od Bałtyku, po Tatry zapewniamy o naszej solidarnej modlitwie w Waszych intencjach.

 

Wasza pracowitość, wytrzymałość, uczciwość, solidarność, a jednocześnie wiara i pokora wobec Stwórcy i stworzenia, to tylko niektóre elementy etosu górniczej służby. Ufam, że te cechy pozwolą wszystkim górnikom przetrwać ten trudny czas, wrócić do sił i pełnego zdrowia.

 

Dziękuję również wszystkim górnikom, którzy wyzdrowieli i oddają szlachetnie swoją krew dla ratowania innych chorych.

 

Jednocześnie chciałbym wyrazić mój smutek i oburzenie wobec wszystkich niesprawiedliwych słów, które padały w ostatnich dniach wobec górników i ich rodzin. Wobec choroby i cierpienia jedyną postawą jest serdeczne współczucie, modlitwa oraz braterska pomoc w powrocie do zdrowia.

Niech święta Barbara wspiera wszystkich górników. Szczęść Boże!

 

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Warszawa, dnia 18 maja 2020 roku


SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO

 

SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO

W ZWIĄZKU ZE ŚWIĘCENIAMI PREZBITERATU I METROPOLITALNYM ŚWIĘTEM RODZINY

 

 

Drodzy Diecezjanie!

Obecna sytuacja epidemiologiczna zmieniła całkowicie nasze codzienne życie
i pokrzyżowała wiele planów duszpasterskich. „Nowa normalność” każe szukać nowych rozwiązań, dzięki którym choć po części będzie można zrealizować zaplanowane wydarzenia i odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości.

  1. W najbliższą sobotę, 16 maja, o godz. 10 w katowickiej katedrze przeżywać będziemy uroczystość święceń prezbiteratu. Do ich przyjęcia przygotowuje się
    3 diakonów. Polecam ich szczególnej modlitwie wiernych. Obowiązujące zasady i warunki sanitarne nie pozwalają na udział wszystkich chętnych diecezjan w uroczystej liturgii, podczas której archidiecezja katowicka wzbogaci się o nowych duszpasterzy. Zachęcam do łączności w modlitwie i uczestnictwa poprzez transmisję internetową i za pośrednictwem naszego Radia eM. Proszę także o modlitwę za kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz w intencji nowych powołań do wyłącznej służby Bożej. Pamiętajmy o tegorocznych maturzystach, prosząc dla nich o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego na czas zdawanych egzaminów i rozeznawania życiowego powołania. Dziękuję kapłanom za ich posługę w tym niełatwym czasie, za obecność i dyspozycyjność dla parafian oraz podejmowane przez nich wirtualne inicjatywy duszpasterskie.
  1. W tym roku odwołane zostały m.in. obchody dorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny (MŚR), które w archidiecezji katowickiej inaugurowano świętowaniem jubileuszy małżeńskich w katedrze. Każdego roku na wspólnie przeżywanej Eucharystii gromadzili się małżonkowie, którzy dziękowali Bożej Opatrzności za uświęconą sakramentalnie miłość i wspólnie przeżyte lata. Hasłem tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny miały być słowa: „Rodzina przestrzenią spotkania”. Chociaż z oczywistych powodów konieczna była rezygnacja z organizacji m.in. publicznych spotkań, konferencji i koncertów, to nadal istnieje możliwość odkrywania istoty i przesłania tego święta
    w przestrzeni naszych rodzin, którą w dobie pandemii powinny dopełniać nade wszystko życzliwe relacje i wzajemne wsparcie. W czasie zagrożenia zdrowia i życia to właśnie rodzina przejmuje wiele funkcji i zadań, które na co dzień realizują instytucje, współodpowiedzialne za jej właściwy rozwój.

     W liście intencyjnym dotyczącym tegorocznych obchodów MŚR wraz z Panią Prezydent Zabrza, która koordynuje organizację rodzinnego świętowania, podkreśliliśmy, że „w rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemnie ubogacanie się i wspieranie”. Ponieważ zmieniło się w ostatnich miesiącach nasze życie, to rodziny przejęły z dnia na dzień od szkoły zadanie kształcenia, a mieszkania stały się dla wielu miejscem zdalnego wykonywania pracy. Doświadczamy jak pojemne są nasze, nawet małe mieszkania w dużych blokach, gdzie na czterdziestu kilku metrach kwadratowych mieści się żłobek i szkoła; hotel i restauracja, plac zabaw, a nawet domowa kaplica. To dowód na to, że nie tyle mieszkanie, ile rodzina pozostaje fundamentalną przestrzenią spotkania z drugim człowiekiem i miejscem tworzenia wspólnoty z bliskimi, w tym z Emmanuelem – Bogiem z nami.

 

     Pomimo odwołania obchodów MŚR w niedzielę, 24 maja, o godz. 12 w katowickiej katedrze odprawię Mszę św. w intencji wszystkim małżeńskich jubilatów. Niestety, bez ich obecności. Połączy nas za to duchowo-modlitewna więź. Serdecznie więc zapraszam Szanownych Małżonków, ich rodziny i przyjaciół do duchowego udziału
w eucharystycznym dziękczynieniu za pośrednictwem Radia eM i łącza internetowego.

 

     Drodzy Bracia i Siostry!

Trwajmy w jedności na modlitwie. Módlmy się za siebie nawzajem. Prośmy dobrego Boga o ustanie trwającej pandemii, o zdrowie i o potrzebne łaski dla wszystkich, a szczególnie dla chorych i dla całego personelu medycznego. Wszystkim wiernym archidiecezji katowickiej z serca błogosławię i zapewniam o pamięci przy ołtarzu Pana!

 

 

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

KATOWICKI

 

Katowice, 13 maja 2020 r.

 

 


Tydzień z s. Dulcissimą w TV EWTN

Telewizja internetowa EWTN Polska włącza się w przybliżenie postaci sługi Bożej S.M. Dulcissimy Hoffmann, poprzez TYDZIEŃ Z S.DULCISSIMĄ

13 maja o godz.10.00  

Emisja na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=PHoGf0yC1PU

przedpremierowe wywiady z
- s.M Małgorzatą Cur SMI
- s. dr Elżbietą Cińcio SMI

15 maja o godz. 9.30
- s. Małgorzatą Cur SMI
- s. dr Elżbietą Cińcio

od 18 do 24 maja 2020

18 maj

6.00  ramówka na „Tydzień z Dulcissimą”

20.00. plansza na facebooku i Tweeterze

19 maj

6.00 Plansza nr 1 (z rocznicą narodzin  dla nieba)

10.00 wywiad z  s. Małgorzatą Cur, która z pasją i zaangażowaniem zajmuje się kultem wyjątkowej zakonnicy oraz wywiad z s. Elżbietą Cińcio, doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii, raciborzanką, której od dzieciństwa znana jest s. Dulcissima.

20 maj  6.00 Plansza nr 2

21 maj  6.00 Plansza nr 3

22 maj  6.00 Plansza nr 4

23 maj (sobota)

  6.00 Plansza nr 5

15.30 Powtórka obu wywiadów

16.30 Premiera filmu „Anioł Dobroci”

19.00 Powtórka obu wywiadów

20.00 Powtórka filmu „Anioł Dobroci

 

24 maj (niedziela)

6.00 Plansza nr 5

15.30 Powtórka obu wywiadów

16.30 Premiera filmu „Anioł Dobroci”

19.00 Powtórka obu wywiadów

20.00 Powtórka filmu „Anioł Dobroci


V NIEDZIELA WIELKANOCNA 10.05.2020

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach. W naszym kościele może być obecnych jednorazowo 50 osób.

Dziś diakoni WŚSD rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Polecamy ich modlitwie.

Święcenia prezbiteratu odbędą się w sobotę 16.05. o godz. 10:00 w Katowicach.

 

Intencje mszy św. na cały tydzień →

 

  1. Od poniedziałku do soboty -                Wszystkie wydarzenia są transmitowane

- 7:15       Jutrznia + różaniec

- 8:00       Msza św.

- 12:00     Anioł Pański + Modlitwa w ciągu dnia

- 17:15     Nieszpory

- 18:00    Msza św.

- 19:30     Spotkania z wiarą na youtubie

- 20:30     Różaniec i Apel Jasnogórski

 

  1. Niedziele

- Msze św. są odprawiane wg niedzielnego porządku: 7:30; 9:30; 11:00; 12:30; 16:30

- Zachęcamy do składania intencji mszalnych w kancelarii parafialnej, tym bardziej teraz, kiedy już można być na mszy św.

- 5 min. przed rozpoczęciem każdej mszy św. będzie rozdzielana Komunia św. dla tych, którzy nie chcą uczestniczyć we mszy św. w kościele. /Dyspesa od obowiązku niedzielnej i świątecznej mszy św. obowiązuje do odwołania/
- Spowiedź św. odbywać się będzie przed mszą św. w wejściu na chór.

 

  1. Kancelaria parafialna jest czynna w godzinach urzędowania.

  2. Codziennie 9:00-18:00 kościół jest otwarty dla osobistej adoracji N. Sakramentu.

  3. Nie będzie osobnych nabożeństw majowych. Litanię loretańską odśpiewamy codziennie o 17:45 przed wieczorną mszą św. /w niedziele po mszy św. wieczornej/.

  4. W przyszłą niedzielę nasi młodzi parafianie przystąpią do I Komunii św. w czasie mszy św. o godz. 9:30. Pozostałe dzieci przystąpią do Komunii św. w 1. niedzielę września.

  5. Obchody liturgiczne tygodnia:
    - środa – dzień fatimski
    - czwartek – święto św. Macieja, apostoła
    - piątek –święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męcz. –Patrona Polski

Serdecznie dziękujemy Wam za wszystkie ofiary,
które przekazujecie na potrzeby funkcjonowania parafii osobiście lub na konto parafialne.    
dziękujemy również za łączność w modlitwie poprzez transmisje internetowe na youtube - „parafiazgoda”.

Święty Józefie miej nas w swojej opiece!


SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO DO GÓRNIKÓW

SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ W ŚLASKICH KOPALNIACH

 

Drodzy Bracia i Siostry! Drodzy górnicy!
W dobie zmagania się ze skutkami stanu epidemii w naszym kraju, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Dla nas chrześcijan wyjątkową formą solidarności jest również modlitewne wsparcie najbardziej potrzebujących oraz polecanie ich Bożej Opatrzności i opiece świętych Patronów.
Naszą szczególna modlitwą ogarniamy osoby zakażone koronawirusem, ich rodziny oraz służby sanitarno-medyczne. Miłosierdziu Bożemu polecamy wszystkich zmarłych i pogrążonych w żałobie po ich stracie.
W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje o wykrytych ogniskach zakażenia koronawirusem pośród naszych braci górników, a także ich rodzin. Ponieważ choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie ludzkie życie, dlatego proszę wszystkich diecezjan o żarliwą modlitwę w intencji powrotu do zdrowia tych, którzy aktualnie doświadczają niemocy i ograniczeń wynikających z pogorszonego stanu zdrowia. Prośmy dla nich o zdolność przeżywania osobistych przeciwności w jedności z Chrystusem, który „wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby” (Mt 8,17).
Drodzy górnicy, szczególnie Ci dotknięci zakażaniem!
Wraz z Biskupami pomocniczymi i Waszymi parafialnymi duszpasterzami zapewniam Was o wstawienniczej modlitwie, a także o gotowości charytatywnego wsparcia tych Braci górników i ich rodzin, którzy najbardziej będą dotknięci skutkami choroby, paraliżującej życie społeczne na całym świecie. Przyjmijcie słowa – jakże aktualne w obecnej sytuacji – wygłoszone przeze mnie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.
Modlitewną pamięć dopełniam jeszcze życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności. Z serca Wam błogosławię: w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.

 

Szczęść Boże!
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA


ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO Z DN. 4 MAJA 2020 R.

ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ
Z DN. 4 MAJA 2020 R.

 

Wstęp
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w województwie śląskim i w archidiecezji katowickiej, obowiązują nadal dotychczasowe akty prawne Metropolity Katowickiego związane z ogłoszeniem stanu epidemicznego i odnoszące się do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.


1. Dyspensa
Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych, w szczególności do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Św. Franciszkiem; w maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej.

 

2. Sprawowanie Eucharystii w kościele
Mając na względzie obowiązujące rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia podtrzymuję, że w Eucharystii uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. z zachowaniem zasady – 1 osoba na 15 m2. Z najwyższą troską należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła po każdej Mszy św. (por. https://www.gov.pl/web/koronawirus).
Posługa liturgiczna ministrantów i lektorów w wieku szkolnym oraz udzielanie Komunii św. przez nadzwyczajnych szafarzy pozostają nadal zawieszone. Duchowni – odpowiedzialni za poszczególne grupy służby liturgicznej mają obowiązek prowadzenia ich formacji według aktualnych możliwości.
Osoby dorosłe posługujące przy ołtarzu zobowiązane są do zachowania wszystkich rygorów sanitarnych i przyjmowania Komunii św. na rękę, podobnie jak pozostali wierni. Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, kolejny raz usilnie zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.


3. Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania
Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Mając jednak na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, nadal stosujemy w parafiach wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi św. dla tych, którzy osobiście o to poproszą. Penitencjaria Apostolska w swojej nocie z 20 marca br. stwierdziła: „W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję”. Miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.
Obowiązkiem duszpasterzy jest wyjaśnianie wiernym pozasakramentalnych dróg pojednania z Bogiem i Kościołem. Przypominam jednocześnie, że zawsze, ilekroć istnieje poważna racja, i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.


4. Uroczystość Wczesnej i Pierwszej Komunii św.
Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne. Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem.
Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań), zaś pierwszą spowiedź św. należy sprawować według zasad opisanych w punkcie 3. Pierwszej Komunii św. udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje.

 

5. Duszpasterstwo
Wyrażając wdzięczność wszystkim księżom za podejmowanie w czasie trwania pandemii inicjatyw pastoralnych oraz za troskę o wiernych, zobowiązuję duszpasterzy odpowiedzialnych za poszczególne grupy i wspólnoty parafialne do podtrzymywania kontaktów z nimi w formie nadzwyczajnej: kontaktu telefonicznego i internetowego, a także w miarę możliwości do przekazywania im katechez udostępnianych online. Otwarta zostaje możliwość organizowania spotkań formacyjnych dla dorosłych (katecheza, krąg biblijny) z uwzględnieniem obowiązujących wymagań sanitarnych.


Ponieważ w dalszym ciągu zawieszone są tzw. objazdy chorych, duszpasterze powinni utrzymywać z tymi osobami i ich rodzinami kontakt telefoniczny, rozeznając duchowe potrzeby, z Komunią św. i spowiedzią włącznie. Jednak wizytę duszpasterską składamy na wyraźne zaproszenie osoby chorej lub jej rodziny, zachowując szczególny rygor sanitarny.
Kapelanów szpitalnych i hospicyjnych zachęcam do stałego kontaktu z dyrekcjami tych ośrodków medycznych w odniesieniu do zakresu ich posługi duszpasterskiej.

 

W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II zalecam odprawienie Mszy św. dziękczynnej za Jego życie i pontyfikat w niedzielę 17 maja, bądź nazajutrz, bez możliwości oddania czci relikwiom Świętego przez ucałowanie. Usilnie zachęcam do przypominania Jego nauczania, zwłaszcza homilii i katechez wygłaszanych podczas pielgrzymek do Polski. W czasie pandemii pamiętajmy szczególnie o nauce św. Jana Pawła II o preferencyjnej opcji na rzecz ubogich (por.: encyklika „Sollicitudo Rei Socialis”, 42). Obowiązkiem duszpasterzy jest dostrzeżenie ich w parafii.

 

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Natomiast w ostatnią niedzielę maja br. odprawię Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji. Szczegóły podamy w najbliższym czasie.

 

Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje nadal zawieszone.

 

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizujemy:
- procesji Bożego Ciała ulicami parafii (możliwa jest w tym dniu procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami);
- wakacyjnych rekolekcji formacyjnych;
- pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.


IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 03.05.2020

Dziś Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to szczególny dzień modlitw za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na W.Śl. Sem. Duchow.  Katowicach

 

  1. Od poniedziałku do soboty -                Wszystkie wydarzenia są transmitowane

- 7:15       Jutrznia + różaniec

- 8:00      Msza św.

- 12:00    Anioł Pański + Modlitwa w ciągu dnia

- 17:15     Nieszpory

- 18:00    Msza św.

- 19:30     Spotkania z wiarą na youtubie

- 20:30    Różaniec i Apel Jasnogórski

 

  1. Niedziele

    - Msze św. są odprawiane wg niedzielnego porządku: 7:30; 9:30; 11:00; 12:30; 16:30

    - Wszystkie zamówione intencje są i będą odprawiane wg zamówienia. Zachęcamy do składania intencji mszalnych w kancelarii parafialnej, tym bardziej teraz, kiedy już można być na mszy św.

    - 5 min. przed rozpoczęciem każdej mszy św. będzie rozdzielana Komunia św. dla tych, którzy nie chcą uczestniczyć we mszy św. w kościele. /Dyspesa od obowiązku niedzielnej i świątecznej mszy św. obowiązuje do odwołania/
    - Spowiedź św. odbywać się będzie przed mszą św. w wejściu na chór.

 

  1. Kancelaria parafialna jest czynna w godzinach urzędowania.
  2. Codziennie 9:00-18:00 kościół jest otwarty dla osobistej adoracji N. Sakramentu.
  3. Nie będzie osobnych nabożeństw majowych. Litanię loretańską odśpiewamy codziennie o 17:45 przed wieczorną mszą św. /w niedziele po mszy św. wieczornej/. W naszej parafii przez cały maj zapraszaliśmy na modlitwę Apelu Jasnogórskiego przy kapliczce. W tym roku Apel jest połączony z codzienną modlitwą różańca św. w kościele o 20:30.
  4. Obchody liturgiczne tygodnia:
    - poniedziałek – wspomnienie św. Floriana męcz. – patrona archidiecezji
    - środa – święto św. apostołów Filipa i Jakuba
    -
    piątek – UROCZYSZOŚĆ ŚW. STANISŁAWA, bpa i męcz. – gł. Patrona Polski /w związku z uroczystością nie obowiązuje post piątkowy/

Serdecznie dziękujemy Wam za wszystkie ofiary,
które przekazujecie na potrzeby funkcjonowania parafii osobiście lub na konto parafialne.    
dziękujemy również za łączność w modlitwie poprzez transmisje internetowe na youtube - „parafiazgoda”.

Dobry Pasterzu chroń i prowadź nas!


Zapamiętaj mnie (90 dni)